Cavalerii, domniţele şi meşteşugarii iscusiţi pun stăpânire pe Timişoara


Timişoara îmbrăcă straie de sărbătoare medievală şi spune o poveste fascinantă cu cavaleri şi domniţe.
Se va întâmpla în perioada 22-24 iulie, când se va desfăşura a patra ediţie a Festivalului Medieval al Castelului Huniade.
CITEŞTE ŞI: Doliu pe scena politică! A murit un membru de marcă al PSD
Evenimentul este organizat de Muzeul Naţional al Banatului şi va reînvia atmosfera Evului Mediu.
„A fost creat pe de o parte din dorința de celebrare a istoriei, dar și din ideea de a ne transpune, pentru câteva zile, într-o lume fascinantă a poveștilor cu domnițe, cavaleri ori meșteșugari iscusiți, un timp al onoarei și frumosului, îmbinat cu tradiții, muzică, dans și bucate alese”, transmit organizatorii.
Spectacolele artistice aduse pe scena festivalului vor avea următorul program:
Vineri, 22 iulie: Călătoria în timp
Este cea dintâi seară a Festivalului Medieval al Castelului Huniade, când începe călătoria înapoi de-a lungul veacurilor, până în coloratul Ev Mediu.
Publicul este invitat să îşi imagineze Castelul așa cum era, tronând asupra orașului, cu ziduri mândre, apărate de ape, în zăngănit de arme și sunet dulce, de cântec la curte, alături de:
- Compania Dragonului (Transilvania)
- Vulturii din Țara Călatei (Cluj)
- Teutonii Transilvaniei (Mediaș)
- Deus Vult – Compania Grifonului de Aur (Oradea)
- Straja Cetății Mediaș
- Compania Ursului Brun (București)
- Șoiman Art (Sibiu)
- Nokors (București)
- Eyalet-ul de Timișoara
- Asociația Losonczy István (Timișoara)
- Hrafnabroethr (Timișoara)
- Teokratos (Slovacia)
- Cancelaria Voievodului Transilvaniei (Cluj)
- Cimpoierii din Transilvania
- Truverii (București)
- Peregrinii (Timișoara)
- Amor Flammis (Timișoara)
- Deep6 Project (Timișoara)
20:00 – Parada participanților: cavaleri în armură, pe armăsari dichisiți cu podoabe și țesături scumpe; războinici nomazi din stepele Răsăritului, arcași și lancieri destoinici, pe cai mărunți și iuți; mercenari pedeștri, cu halebarde și tunuri de mână, tocmiți de Ioan de Hunedoara din întreaga Europă Centrală; trimiși ai Scaunului Papal; notarul voievodului Transilvaniei, împreună cu suita sa; războinici aleși, din diferite perioade ale Evului Mediu, de la varegii secolului al X-lea, până la soldații grei timurizi, vitejii maghiari ai Cetăților de Margine sau ostașii otomani.
CITEŞTE ŞI: Un bărbat din Timişoara şi-a pus capăt zilelor! S-a aruncat în gol de la etajul opt
Scena
21:00 – Cimpoierii din Transilvania – Minnesangeri la Castelul Huniade: Sosiți tocmai de la Castelul Corvinilor, invitați de însuși Ioan de Hunedoara, Cimpoierii vor încânta nobilimea și norodul, cu melodii, dintre cele mai vechi, în felurite limbi de pe întinsul pământului.
22:00 – Spectacol pirotehnic Deep6 Project – “A Coin for the Silver Wolf” – Poate vă așteptați ca, în această seară, să vă spunem povești cu domnițe și cavaleri, cu eroi ce iși dau viața pentru dragoste și regat, însă povestea ce urmează este a unui mercenar, un om ce nu pune preț decât pe aur și argint. Acest om fără scrupule ajunge să fie singura speranță a unui sat atacat de himere, creaturi ce nu pot fi înfrânte decât de săbiile de argint ale acestui străin.
Sâmbătă, 23 iulie: Marele Turnir al Castelului Huniade
Este ziua în care întrecerile și serbările sunt în centrul atenției!
“Și avem întreceri pentru toți, de la cei mai străluciți cavaleri, la oștenii de rând, rătăcitorii stepelor și, bineînțeles, pentru norodul timișorean, iubitul public al Festivalului! Și, așa cum se cade la un fastuos turnir, cântecele și voia bună se împletesc cu sunetul armelor, urmând ca întreaga seară să se încheie cu un BAL MASCAT medieval și povești misterioase, din negura timpului”, mai spun organizatorii.
SCENA
13:00 – Fiare din Beci – Legende și oțel – prezentare interactivă de săbii și spade istorice originale
14:00 – STARTUL ÎNTRECERILOR PENTRU PUBLIC! – Concurs de ținute cu temă medievală, Treasure Hunt
15:00 – Eyalet-ul de Timișoara și Asociația Losonczy István – Bătălia pentru Timișoara, partea I: Asediul din 1551
20:00 – Dreptatea lumească: Judecata pentru furt și pedepsirea hoților de cai.
Deschiderea balului mascat!
20:30 – TRUVERII – „PEREGRINATIO” – o călătorie muzicală de-a lungul secolelor prin întreaga Europă, în care publicul călător are ocazia să se întâlnească cu ritmuri din Transilvania, cu cântece închinate Sfintei Marii din secolul XIII din culegerea “Cantigas di Santa Maria” de Alfonso al X-lea sau “Libre Vermell de Montserrat”, muzica trubadurilor care animau curțile medievale, dar și tavernele vremii, cu dansuri precum tarantella si pizzica din Sudul Italiei, dansuri din Estonia, povești de dragoste occitane, bretone și legende scandinave.
21:20 – Dreptatea bisericească: Un rug pentru un eretic.
21:30 – PEREGRINII – BALUL CASTELANILOR
O călătorie muzicală de-a lungul veacurilor apuse, un spectacol inspirat din vechile legende și codexuri medievale. Peregrinii aduc cu ei sunetul tavernelor, dar și al sălilor de petrecere ale vechilor palate.
22: 25 – Anunțarea câștigătorilor concursurilor de ținute cu temă istorică și Treasure Hunt
22:30 – AMOR FLAMMIS – NOCTIS CARMINA
Un spectacol de teatru pirotehnic inspirat de legendele și superstițiile medievale despre demoni și vrăjitoare, o poveste venită din vremurile în care oamenii credeau în puterile întunericului. O saga luminată de jerbe de foc și însoțită de muzica vechilor barzi.
ARENELE DE TURNIR
14:00 – Întrecerea Oștenilor – Lupte pe puncte (Tap Fight) – dueluri și confruntări pe echipe
16:00 – Hastiludium – Turnirul Cavalerilor – Partea I: Deschiderea Turnirului și Probele de îndemânare (Culesul inelelor, Tăierea capetelor, Proba Turcului)
16:40 – Întrecerea Oștenilor – Proba de spadă și scut full contact (HMB Sword & Shield)
17:20 – Jocuri Nomade – Vulturii din Țara Călatei – Întreceri de cavalerie ușoară
18:00 – Întrecerea Oștenilor – Buhurt (ciocnire full contact între echipe de luptători în armură)
19:00 – Hastiludium – Tunirul Cavalerior – Partea a II-a: Turnirul cu Lancea
19:30 – Bătălia menestrelilor și jonglerilor
19:40 – Hastiludium – Turnirul Cavalerilor – Partea a III-a: Nachturnier și răsplătirea învingătorului
PIAȚA CASTELULUI
14:30 – Moment acustic Cimpoierii din Transilvania
16:00 – jonglerii, cu Deep6 Project
16:40 – Truverii – cântece și farse
18:00 – animații acustice și jonglerie, cu Peregrinii și Amor Flammis
Pe parcursul întregii zile, târgul medieval și standurile cu mâncare și băuturi vor fi deschise publicului. Vizitatorii vor putea, de asemenea, să se distreze, încercându-și puterile și dibăcia la diverse jocuri medievale de bâlci: aruncarea inelelor la țintă, aruncarea bușteanului, sau trasul funiei.
“ORDA” – SATUL NOMAD
11:30 – Küreș – întreceri de lupte tătărești
14:00 – Concurs de tir cu arcul istoric , cu Nokors
16:00 – Eyalet-ul de Timișoara – atelier de Matrak (sport de luptă otoman)
17:45 – Vulturii din Țara Călatei – Kök Boru – joc de echipe, călare, din Asia Centrală
Pe parcursul zilei, în satul nomad, publicul va putea participa la ateliere de tir cu arcul recurbat, pictura și caligrafie, jocuri specifice culturii stepelor eurasiatice.
Duminică, 24 iulie: Lumea războiului medieval
Cea de-a treia zi a Festivalului este dedicată lumii confruntărilor militare ale Evului Mediu, din zona Bazinului Carpatic. De la ciocnirile cruciaților cu șarjele iuți ale arcașilor călare, la cumplitele baraje de artilerie din carele de război ale Evului Mediu Târziu, publicul este invitat să urmărească pe viu pagini ale istoriei noastre, încheind călătoria cu momentul cuceririi Timișoarei de către Imperiul Otoman și, convențional, sfârșitul Epocii Medievale!
SCENA
12: 45 – Teutonii Transilvaniei și Vulturii din Țara Călatei – Cumani și Cavaleri Teutoni: O trecere prin istoria începutului secolului al XIII-lea
13:30 – Wagenburg: Noul tip de război din secolul al XV-lea (Toate grupurile de reconstituire a Evului Mediu Târziu) – BĂTĂLIE
14:30 – Eyalet-ul de Timișoara și Asociația Losonczy István – Bătălia pentru Timișoara, partea II : Asediul din 1552
15:00 – Salutul grupurilor participante și încheierea Festivalului
PIAȚA CASTELULUI
12:30 – Peregrinii și Cimpoierii din Transilvania – animație cu cântece și jonglerii
14:00 – Truverii – Atelier de dansuri medievale
“ORDA” – SATUL NOMAD
12:00 – Nokors – Atelier de tir cu arcul istoric
13:00 – Hrafnabroethr – Supraviețuirea în sălbăticiile Evului Mediu Timpuriu: atelier interactiv de bushcraft viking și tehnici de supraviețuire în călătorie
13:30 – Eyalet-ul de Timișoara – Viața de curte la margine de imperiu: prezentarea a diverse momente cotidiene din viața de la curtea Pașei de Timișoara
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Cum îți poți face Paștele mai sănătos? Sfaturi de aur, pentru a te bucura de masa festivă cu gust, dar fără riscuri

Hristos a înviat! Mii de credincioși au sărbătorit Învierea Domnului, la Timișoara

Video: Lumina Sfântă a ajuns la Timișoara! În această noapte va fi împărțită tuturor credincioșilor

Ultimele zile de înscrieri pentru Poli Bike Challenge! Pedalezi și susții două speranțe ale sportului românesc!

Gest șocant, înainte de Paște! Un bărbat și-a tăiat venele, apoi s-a aruncat în gol de pe clădirea în care locuia

Program prelungit, în noapte de Înviere, pentru mijloacele de transport în comun din Timișoara!

Primăvara asta, dăruiește în stil coreean! Ritualuri de frumusețe propuse de Be Well Store Timișoara

Vreme frumoasă de Paște, în toată țara! Vor fi temperaturi ridicate, iar izolat, își vor face apariția și ploile

Tânără bătută în propria casă, de doi indivizi cu fețele acoperite! Ce au descoperit polițiștii, când i-au identificat pe agresori?

Video: Tragedie, în Vinerea Mare! Un mort și doi răniți, într-un accident violent! Victima decedată a ars în mașina care a luat foc, după impact

Atenție! Tichetele sociale pentru nou-născuți acordate mămicilor, de Direcția de Asistență Socială, expiră la sfârșitul lunii mai!

Rugbiștii și baschetbaliștii timișoreni, pe teren, în Vinerea Mare! Ambele partide sunt în deplasare

Studentă de 19 ani s-a aruncat de la etaj, după o ceartă cu iubitul! Tânăra a ajuns la spital

RETIM și ADID Timiș lansează prima campanie de colectare GRATUITĂ a deșeurilor textile în Zona 1 Timișoara

VIDEO Impact violent între două mașini! Trei oameni au fost răniți și au ajuns la spital

Accident mortal, pe o șosea din vestul țării! A fost solicitat și elicopterul SMURD

Bărbat dispărut de mai bine de 24 de ore! A fost în vizită la rude, după care n-a mai răspuns la telefon

Mașină mistuită de flăcări, pe autostrada A1! Pompierii au intervenit de urgență
Alte articole










Lasă un răspuns