Skip to main content

Cartofii prăjiți, alegerea românilor pentru felul principal sau garnitură! 70% dintre comenzi sunt plasate din București, Timișoara și Cluj-Napoca

Retim – Fereşte-te de eticheta roşie!

Platforma Tazz a analizat selecția românilor pentru comenzile de mâncare, atunci când vine vorba de cartofi prăjiți.

Trendul este condus de loaded fries, versiunea cartofilor prăjiți care sunt comandați ca fel principal pentru prânz sau cină. Atunci când sunt aleși ca garnitură, cartofii prăjiți sunt nelipsiți la aproape fiecare masă comandată prin aplicație. Cel mai des se găsesc în combinație cu burgerii, shaorma sau gyros, iar această preferință e susținută de creșterea anuală de 16% pentru comenzile de mâncare care conțin acest preparat.

Din totalul comenzilor care conțin cartofi prăjiți, 70% sunt plasate din 3 orașe: București (38% dintre comenzi), Timișoara (17%) și Cluj-Napoca (14%).

Recordul pentru cea mai mare comandă cu peste 50 de porții de cartofi prăjiți a fost înregistrat la Craiova, într-o zi de vineri, la ora 18:00 și a avut o valoare totală de  8490 lei.

În luna aprilie a acestui an a fost atins un număr record de comenzi de cartofi prajiți, iar dacă ne raportăm la zilele preferate în care românii aleg acest fel de mâncare, 86% dintre acestea au fost plasate în timpul săptămânii și doar 14% aleg să mănânce cartofi prăjiți în zilele de weekend. Vineri e ziua care intră mereu în top pentru comenzile care conțin cartofi prăjiți.

Orele de vârf sunt 19:00 și 12:00. Pofta de cartofi prăjiți atinge apogeul la cină: 34% dintre clienți aleg acest preparat seara, în timp ce alți 29% comandă după-amiaza, 28% la prânz și doar 8% la micul dejun. Cel mai comandat sos alături de cartofii prăjiți rămâne cel de usturoi, iar băutura preferată, Coca-Cola.

Datele prezentate au fost extrase din aplicația Tazz și au urmărit comenzile plasate în ultimul an, la nivel național.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

S-a circulat cu restricții pe autostrada vestului, după un accident rutier în care au fost implicate o camionetă și un autocar.
Consilierul local Roxana Iliescu anunță că a reușit, în urma unor negocieri recente cu viceprimarul Paula Romocean, deblocarea a șase proiecte de hotărâre pe care le-a inițiat încă din iulie 2023 și care vizează demolarea a 150 de garaje în mai multe zone din Timișoara.
Astăzi, traficul rutier va fi restricționat pe varianta de ocolire Timișoara între nodul rutier de la Moșnița Nouă și sensul giratoriu de la Drumul Boilor, pe sectorul cuprins între kilometrii 43+500 și 45.
Scandalul relocării elevilor de la Colegiul Ana Aslan a ajuns la final, după ce reprezentanții Primăriei Timișoara și ai Inspectoratului Școlar au ajuns la un numitor comun.
A băut bine, a „uitat” că nu are permis de conducere, s-a urcat la volan și a pornit la drum, fără să îi pese că ar putea provoca o tragedie.
Filiala Judeţeană Timiș a Asociaţiei Comunelor din România organizează concurs pentru ocuparea mai multor posturi.
Reprezentanții DRDP Timișoara anunță că, începând de astăzi până la finele lunii iunie, pe drumul național DN 68A, dinspre Coșava spre Margina, se vor desfășura lucrări la carosabil și se va circula îngreunat, cu restricții, atât ziua, cât și noaptea.
Un accident rutier s-a produsîn urmă cu puțin timp, pe varianta de ocolire a municipiului Lugoj, unde un bărbat de 61 de ani, aflat la volanul unui autoturism, a intrat în coliziune cu un tir, condus de o tânără de 25 de ani.