Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Reguli de colectare în 30 de secunde! Campania derulată de Retim şi Adid, în şcolile din Timiş

Reprezentanţii RETIM si ADID Timiş au dat startul campaniei „Reguli de colectare separată în 30 de secunde”, care se desfăşoară în şcolile din judeţ.

Aceştia s-au întâlnit deja, cu primii elevi, cei de la şcolile din Nădrag şi Criciova, pe care i-au învăţat cum se colecteayă separate deşeurile.

Peste 150 de elevi din ciclul primar şi gimnazial au participat la aceste cursuri altfel.

Cu ajutorul unor proiecţii video, angajaţii RETIM şi ai ADID le-au arătat copiilor unde trebuie aruncate gunoaiele, pentru a proteja mediul înconjurător.

Apoi, echipele RETIM şi ADID Timiş s-au oprit la Şcoala Gimnazială nr. 3 din Lugoj, unde au stat de vorbă cu peste 100 de elevi de clasele a III-a, a V-a şi a VIII-a.

Obiectivul nostru este ca elevii sa stie ce si unde se arunca, care sunt motivele pentru care e important sa facem colectarea separata a deseurilor, dar si informatii generale despre tot ce inseamna procesul de gestionare corecta a deseurilor pe care le generam…Colegii nostri au explicat prin materiale interactive cat de simplu este sa colectezi separat, ce consecinte sunt daca depunem deseurile in amestec, cat de important e gestul fiecaruia de a respecta cateva reguli clare pentru un mediu mai curat si mai sanatos„, transmit reprezentantii RETIM.

Campania organizata de RETIM si ADID va continua si in saptamanile care urmeaza si in alte scoli din judet.

Armistițiu încălcat de ruși! Trupele lui Putin continuă atacurile în zona coridorului umanitar de la Mariupol

Speranța civililor din zona Mariupol, a fost spulberată de militarii ruși care continuă atacurile, în ciuda faptului că au promis că vor permite evacuarea populației.

Continuă lectura

Hub-ul umanitar din România intră în responsabilitatea DSU! CNSU a luat hoărârea, în urmă cu puțin timp

În această dimineață a avut loc o ședință a Comitetului Național pentru Situații de Urgență, pentru stabilirea modului de operaționalizare a hub-ului destinat coletării ajutoarelor umanitare și trimiterii lor în Ucraina.

Continuă lectura

Copiii nopții te așteaptă la Teatrul Național Timișoara! Spectacol de excepție, cu și despre tineri

Miercuri, 9 martie, de la ora 19, Sala 2 a Teatrului Național din Timișoara se deschide publicului pentru premiera spectacolului Copiii nopții de Andrei Radu, în regia lui Alexandru Weinberger-Bara. 

Continuă lectura