Aproape 3.200 de noi infectări cu COVID, în ultimele 24 de ore! Au fost raportate şi 32 de decese

În urmă cu puţin timp, Grupul de Comunicare Strategică a actualizat bilanţul pandemiei de coronavirus în ţara noastră.

În urmă cu puţin timp, Grupul de Comunicare Strategică a actualizat bilanţul pandemiei de coronavirus în ţara noastră.

Arad Open Air Festival se află deja la cea de-a șasea ediție şi în acest an, concerte memorabile.

Asociaţiile Pelicula Culturală şi Marele Ecran organizează începând din 9 martie o serie de proiecţii de film înaintea ediţiei a noua a Festivalului Ceau, Cinema!, care va avea loc în perioada 14-17 iulie la Timişoara.

În plin război, cu marile oraşe ale Ucrainei sub atacurile ruseşti, o lume întreagă îşi arată solidaritatea faţă de poporul greu încercat.

Grupul de Comunicare Strategică a actualizat bilanțul pandemiei de coronavirus, iar acesta arată că România se menține pe un trend descendent, în privința cazurilor noi.

O delegație condusă de președintele CJT, Alin Nica, este în aceste Zile la Expo Dubai, unde județul nostru are un pavilion de prezentare.

La mai bine de 2 ani de la primele cazuri COvid în România, numărul persoanelor infectate în utimele 24 de ore este de 4.837.
Reprezentanţii RETIM si ADID Timiş au dat startul campaniei „Reguli de colectare separată în 30 de secunde”, care se desfăşoară în şcolile din judeţ.
Aceştia s-au întâlnit deja, cu primii elevi, cei de la şcolile din Nădrag şi Criciova, pe care i-au învăţat cum se colecteayă separate deşeurile.
Peste 150 de elevi din ciclul primar şi gimnazial au participat la aceste cursuri altfel.
Cu ajutorul unor proiecţii video, angajaţii RETIM şi ai ADID le-au arătat copiilor unde trebuie aruncate gunoaiele, pentru a proteja mediul înconjurător.
Apoi, echipele RETIM şi ADID Timiş s-au oprit la Şcoala Gimnazială nr. 3 din Lugoj, unde au stat de vorbă cu peste 100 de elevi de clasele a III-a, a V-a şi a VIII-a.
„Obiectivul nostru este ca elevii sa stie ce si unde se arunca, care sunt motivele pentru care e important sa facem colectarea separata a deseurilor, dar si informatii generale despre tot ce inseamna procesul de gestionare corecta a deseurilor pe care le generam…Colegii nostri au explicat prin materiale interactive cat de simplu este sa colectezi separat, ce consecinte sunt daca depunem deseurile in amestec, cat de important e gestul fiecaruia de a respecta cateva reguli clare pentru un mediu mai curat si mai sanatos„, transmit reprezentantii RETIM.
Campania organizata de RETIM si ADID va continua si in saptamanile care urmeaza si in alte scoli din judet.

Speranța civililor din zona Mariupol, a fost spulberată de militarii ruși care continuă atacurile, în ciuda faptului că au promis că vor permite evacuarea populației.

În această dimineață a avut loc o ședință a Comitetului Național pentru Situații de Urgență, pentru stabilirea modului de operaționalizare a hub-ului destinat coletării ajutoarelor umanitare și trimiterii lor în Ucraina.

Campania ”Timișoara pentru Ucraina” a deschis centrul de suport al refugiaților ucraineni prin care se oferă acces la cazare verificată, sigură pentru ei.

Micii handbaliști din Banat vor avea o zi de sărbătoare, duminică, la sala Constantin Jude din Timișoara.

La două zile după cea de-a doua rundă de negocieri între Ucraina și Rusia, armata lui Putin anunță 7 ore de liniște.

Miercuri, 9 martie, de la ora 19, Sala 2 a Teatrului Național din Timișoara se deschide publicului pentru premiera spectacolului Copiii nopții de Andrei Radu, în regia lui Alexandru Weinberger-Bara.