Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Începe reabilitarea pasarelei Gelu! Cum va arăta podul pietonal din zona Iosefin, după investiţia de 2,5 milioane de euro?

La aproape trei ani de la actualizarea indicatorilor tehnico-economici pentru reabilitarea pasarelei Gelu, obiectivul intră, în sfârşit, în şantier.

Continuă lectura

Alertă, la Iulius Mall după un apel la 112, care anunţa o bombă!

S-a dat alarma, în această seară, după ce o persoană a sunat la 112 şi a anunţat că în incinta mallului din zona Aradului, este o bombă.

La faţa locului au ajuns de urgenţă, mai multe ecipaje de pirotehnişti, pompieri şi poliţişti.

CITEŞTE ŞI: VIDEO: Raiul amatorilor de produse apicole, la doi paşi de Timişoara! Miere, propolis, lăptişor de matcă şi alte minuni, la Târgul Apicol Ghiroda

Echipele de inetrvenţie au decis să nu evacueze mallul, pentru că au reuşit în foarte scurt să îl identifice pe apelant.

Este vorba despre un tânăr cu probleme psihice, care a mai sunat de 6 ori anunţând bombe la mall, la câteva licee din oraş, dar şi la Episcopia Romano-Catolică.

„La fața locului s-au deplsat polițiștii Secției 4, grupa pirotehnică din cadrul SAS Timiș și pompierii. Numărul de pe care s-a apelat apare în istoric cu mai multe sesizări privind amenințări cu materiale explozive”, transmite IPJ Timiş.

VIDEO: Raiul amatorilor de produse apicole, la doi paşi de Timişoara! Miere, propolis, lăptişor de matcă şi alte minuni, la Târgul Apicol Ghiroda

Localitatea Ghiroda, de lângă Timişoara, este în aceste zile, gaza celui mai dulce eveniment, unde zeci de apicultori îşi aşteaptă clienţii cu toate bunătăţile.

Continuă lectura

FOTO: Spectacol total la cântarul oficial DFS. Gala din această seară se desfășoara cu casa închisă

Luptătorii care vor urca, în această seară, în ringul de la Sala Sporturilor Constantin Jude au avut o ultimă întâlnire înainte de meciuri, la Iulius Town din Timișoara, unde au fost încurajați de aproape 1.000 de persoane.

Continuă lectura

Palma roşie care se înalţă deasupra Bastionului din Timişoara! Tu ştii ce simbolizează?

Muzeul Național al Banatului, în parteneriat cu Fundația Herczeg, Fundația „Societatea de Istorie și Arheologie din Banat” și cu sprijinul Constructim S.A., prezintă la Timișoara lucrarea monumentală The Middle Way (2014) a sculptorului Bogdan Rata.

Continuă lectura

Video șocant! Fetiță de doi ani, spulberată de un biciclist, în centrul istoric. Individul a fugit, fiind găsit de polițiști, în scurt timp

O copilă de doi anișori a fost victima unui accident surprins de camerele de supraveghere de pe strada pietonală Emanoil Ungureanu din Timișoara.

Continuă lectura

Video: Protest pentru Centura de sud a Timişoarei! Ce cer oamenii care au ieşit în stradă, în această după-amiază?

Zeci de oameni s-au adunat adunat în această după-amiază la Urseni, în zona în care şoseaua de ocolire a Timişoarei se intersectează cu drumul judeţean.

Continuă lectura

Veşti bune pentru cei care vor să intre cu maşinile în zona pietonală sau să facă lucrări de reabilitare sau de construcţii! Scapă de un drum la Primărie

Noi servcii online, de care au parte timişorenii care, în prezent, trebuie să facă mai multe drumuri la instituţiile statului, pentru a rezolva o problemă.

Începând cu data de 15 martie, cei care au nevoie de avize sau aprobări de la Direcția Generală de Investiții și Mentenanță din cadrul Primăriei, pot depune documentele solicitate, online.

CITEŞTE ŞI: Reacţia lui Fritz, după ce fostul primar a fost pus sub urmărire penală: Am găsit nişte lucruri foarte, foarte dubioase!

Este vorba despre  planuri de situație, planuri de încadrare, planuri de semnalizare, situațiile de lucrări, planșe etc. care trebuie trimise în format electronic (PDF ce include toate semnăturile și ștampilele necesare) și în format electronic editabil (stereo 70).

Digitalizarea acestei Direcţii vine în sprijinul celor care solicită avize de spargere, în cadrul unor lucrări de reabilitare, acorduri pentru a intra cu maşinile în anumite zone în care accesul auto nu este permis sau aprobări ale proiectelor de investiţii.

Documentele vor fi trimise la adresa de e-mail: primariatm@primariatm.ro în atenția Directiei/Serviciului/Biroului din cadrul Direcției Generale de Investiții și Mentenanță sau preluate la camera 12 cu ajutorul unui dispozitiv USB.

Excepții sunt cazurile în care legislația prevede ca anumite documente să fie preluate în format fizic.

Pentru trecerea la dezvoltarea unor noi servicii online, Primăria Municipiului Timișoara are deja în derulare un proiect, în valoare de 4 milioane de lei din fonduri europene nerambursabile, de realizare a unui portal unic de interacțiune a cetățenilor și firmelor cu administrația, precum și pentru digitalizarea arhivelor instituției.

CITEŞTE ŞI: Mare atenţie, când vă duceţi maşina la reparat! Un mecanic şi-a lăsat clienţii fără autoturisme