Noi servcii online, de care au parte timişorenii care, în prezent, trebuie să facă mai multe drumuri la instituţiile statului, pentru a rezolva o problemă.
Începând cu data de 15 martie, cei care au nevoie de avize sau aprobări de la Direcția Generală de Investiții și Mentenanță din cadrul Primăriei, pot depune documentele solicitate, online.
CITEŞTE ŞI: Reacţia lui Fritz, după ce fostul primar a fost pus sub urmărire penală: Am găsit nişte lucruri foarte, foarte dubioase!
Este vorba despre planuri de situație, planuri de încadrare, planuri de semnalizare, situațiile de lucrări, planșe etc. care trebuie trimise în format electronic (PDF ce include toate semnăturile și ștampilele necesare) și în format electronic editabil (stereo 70).
Digitalizarea acestei Direcţii vine în sprijinul celor care solicită avize de spargere, în cadrul unor lucrări de reabilitare, acorduri pentru a intra cu maşinile în anumite zone în care accesul auto nu este permis sau aprobări ale proiectelor de investiţii.
Documentele vor fi trimise la adresa de e-mail: primariatm@primariatm.ro în atenția Directiei/Serviciului/Biroului din cadrul Direcției Generale de Investiții și Mentenanță sau preluate la camera 12 cu ajutorul unui dispozitiv USB.
Excepții sunt cazurile în care legislația prevede ca anumite documente să fie preluate în format fizic.
Pentru trecerea la dezvoltarea unor noi servicii online, Primăria Municipiului Timișoara are deja în derulare un proiect, în valoare de 4 milioane de lei din fonduri europene nerambursabile, de realizare a unui portal unic de interacțiune a cetățenilor și firmelor cu administrația, precum și pentru digitalizarea arhivelor instituției.
CITEŞTE ŞI: Mare atenţie, când vă duceţi maşina la reparat! Un mecanic şi-a lăsat clienţii fără autoturisme