Skip to main content

Autor: Sursa de Vest

Totul despre ChatGPT, inteligenţa aritificală care a împărţit lumea în două! Anca Dobrescu, specialist în marketing digital, îţi explică avantajele şi dezavantajele noul chatbot

Toată lumea vorbește despre ChatGPT, cea mai nouă și mai strălucitoare “jucărie”, o tehnologie revoluționară, care promite că va ușura enorm diferite activități profesionale.

Continuă lectura

Insolvența, în dezbatere la CCIA Timiș! Nu rata evenimentul la care poţi învăţa cum să îţi salvezi afacerea

Camera de Comerț și Industrie a României și SCA Piperea și Asociații, în parteneriat cu Camera de Comerț, Industrie și Agricultura Timiș, organizează conferinţa cu tema Insolvența în contextul actual și modalități de prevenire a acesteia.

Continuă lectura

Urmărire ca în filme, pentru capturarea unui şofer băut! Bărbatul şi-a abandonat maşina şi s-a ascuns într-o grădină

Scene desprinse parcă din filmele de acţiune, după ce un şofer a refuzat să tragă pe dreapta, pentru un control de rutină.

Continuă lectura

Amendă uriaşă pentru o rampă clandestină de gunoi! Primăria, bună de plată

Inspectorii Gărzii de MEdiu Timiş au aplicat o amendă de 50.000 de lei, pentru mormanele de gunoaie pe care le-au descoperit pe domeniul public.

Controlul a fost făcut după ce în mediul online au apărut imagini cu rampa clandestină de deşeuri care s-a format în locul unde era staţia de sortare Eco 7 Satchinez.

CITEŞTE ŞI: VIDEO și FOTO: Ploaie de KO-uri la Timișoara. Sala Sporturilor, plină până la refuz la Dynamite Fighting Show 18

La verificarea făcută, inspectorii au găsit mormane de metale, sticlă, peturi şi chiar anvelope uzate.

Pentru toate acestea, au amendat Primăria şi au dispus ca zona să fie salubrizată cât mai repede.

„Fosta stație de sortare este în stare avansată de degradare, la fel și clădirile administrative și cele tehnice, iar pe platforma betonată, cât și pe terenurile adiacente erau abandonate cantități însemnate de deșeuri: plastic, sticlă, hârtie, carton, peturi, metale feroase și neferoase, incusiv lână și anvelope uzate. Pentru neconformitățiile constatate comisarii GNM SCJ Timiș, a aplicat sancțiune contravențională, în valoare de 50.000 lei, conform legislației specifice și au dispus măsuri urgente pentru salubrizarea amplasamentului și luarea unor măsuri suplimentare în vederea prevenirii abandonării deșeurilor în locația respectivă„, anunţă Garda de MEdiu Timiş.

VIDEO și FOTO: Ploaie de KO-uri la Timișoara. Sala Sporturilor, plină până la refuz la Dynamite Fighting Show 18

Sala Sporturilor Constantin Jude din Timișoara a fost neîncăpătoare la ediția cu numărul 18 a Dynamite Fighting Show, evenimentul organizat de Cătălin Moroșanu și care a marcat retragerea din carieră a luptătorului bănățean Daniel Corbeanu.

Continuă lectura

VIDEO: Număr uriaş de migranţi, la frontiera de vest! Poliţiştii au descoperit trei tiruri burduşite cu sirieni, pakistanezi sau indieni

Un control de rutină a tirurilor care ieşeau din ţară, prin punctul de trecere a frontierei Nădlac 2 a scos la iveală noi transporturi de migranţi.

Continuă lectura

Ravagiile inudaţiilor de la finalul lunii februarie! Este nevoie de două milioane de lei pentru acoperirea pagubelor

Au trecut două săptămâni de când apele au făcut prăpăd în estul judeţul Timiş, unde au intrat în zeci de gospodării şi au inundat drumurile.

Acum, autorităţile au finalizat bilanţul pagubelor, iar suma necesară pentru despăgubiri este de 1.911.000 lei.

CITEŞTE ŞI: Descoperire macabră! Cadavrul unui bărbat, scos de pompieri din apă, în această dimineaţă

Cea mai afectată a a fost localitatea Dumbrava, unde se înregistrează pagube de 1.352.400 de lei.

Stricăciuni din cauza inundaţiilor au fost şi la Bethausen, Margina, Balinţ şi Mănăştur.

Prefectul anunţă că va solicita bani de la Guvern, pentru a fi despăgubiţi toţi cei care au avut de suferit de pe urma inundaţiilor.

„Voi solicita Guvernului alocarea resurselor financiare şi despăgubirea localităților Bethausen (2.000 lei), Margina (50.000 lei), Dumbrava (1.352.400 lei), Balinț (347.500 lei), Mănăștiur (159.100 lei). Le mulțumesc zecilor de cadre ale ISU Banat, Arad și Hunedoara, ale Jandarmeriei Române și ale Apelor Române, ale Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență din Dumbrava şi apreciez implicarea primarilor din localitățile de mai sus”, transmite Mihai Ritivoiu, prefectul de Timiş.

Lovitură grea pentru fostul şef IPJ Timiş! Sorin Muntean a fost condamnat definitiv, la aproape 5 ani închisoare cu executare

Astăzi, judecătorii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au dat sentinţa în cazul şefilor din Poliţia Timiş, acuzaţi că luau mită de la clanurile de romi din Lugoj, pentru a închide ochii la ilegalităţile pe care le comiteau, în cpecial pe linie economică.

Continuă lectura

primaria tm

Se sparge primăria din sticlă condusă de Fritz! Avocatul Poporului îi cere edilului să intre în legalitate

Lipsa de transparenţă de care dă dovadă administraţia Fritz a ajuns şi la Avocatul Poporului, care a verificat situaţia şi a dispus o serie de măsuri care trebuie luate.

Continuă lectura

Căţeluşi salvaţi din mijlocul flăcărilor! Intervenţie de urgenţă a pompierilor, la Timişoara

Pompierii din Timişoara au intervenit, în urmă cu puţin timp, la un incendiu violent, care a cuprins o locuinţă improvizată de pe Calea Şagului.

În momentul în care au ajuns la adresa indicată, flăcările cuprinseseră întreaga baracă, astfel că dacă cineva era înauntru, i-ar fi fost imposibil să iasă.

CITEŞTE ŞI: Începe reabilitarea pasarelei Gelu! Cum va arăta podul pietonal din zona Iosefin, după investiţia de 2,5 milioane de euro?

Tocmai de aceea, pompierii au intrat să caute posibile victime şi au găsit o căţeluşă cu cinci pui.

Toate patrupedele au fost salvate din flăcări.

„La sosirea echipelor de intervenție la locul evenimentului s-a constatat faptul că incendiul se manifesta cu ardere generalizată la întreaga construcție din lemn improvizată, pe o suprafață de aproximativ 25 mp.
Pe timpul misiunii de stingere a incendiului au fost salvați 5 căței și mama acestora. Din fericire, nu s-au înregistrat victime. Nicio persoană nu s-a aflat la locul evenimentului”
, anunţă ISU Timiş.

Incendiul s-a produs din cauza unui mijloc de încălzire imporvizat, lăsat nesupravegheat.