Astea sunt vise! Reacţia lui Grindeanu după ce Nica a propus ca PSD să susţină candidaţii PNL la CJT şi Primăria Timişoara

Discuţiile de la nivel naţional privind susţinerea unor candidaturi comune PSD-PNL pentru Primăriile din marile oraşe se împotmolesc la Timişoara, unde cele două partide nu par dispuse la concesii.
Asta în condiţiile în care propunerea este ca cele două partide să îşi împartă candidaţii pentru Primărie şi Consiliul Judeţean, iar liberalii din Timiş nici nu vor să audă de aşa ceva.
Preşedintele PNL Timiş spune că el va fi candidatul pentru un nou mandat în fruntea CJT, iar Nicolae Robu – pentru Primărie.
La propune PSD-iştilor să îşi pună candidaţi în alte oraşe, unde au şanse mai mari să câştige.
“Am anunţat că Nicolae Robu este candidatul PNL, iar eu continui încă un mandat la Consiliul Judeţean. În cazul în care colegii de la PSD doresc să sprijine cele două cadidaturi PNL, aşa cum poate ar fi cazul ca PNL să sprijine două candidaturi PSD, acolo unde ei au cele mai mari şanse, noi suntem deschişi şi nu spunem „nu” unui astfel de sprijin, mai ales că miza pentru Timişoara şi pentru judeţul Timiş anul acesta, la alegerile locale, este foarte mare, vizează dezvoltarea Timişoarei şi a Timişului pe următorii patru ani, poate chiar pe următorii zece ani”, a spus Alin Nica, preşedintele PSD.
Un astfel de schimb este exclus de social democraţii din Timiş, care sunt încrezători în şansele lor.
Sorin Grindeanu spune că spre deosebire de alegerile din 2020, acum este ferm convins că PSD va fi pe primul loc în opţiunile de vot.
“PSD Timiș trebuie și va câștiga alegerile locale de anul acesta. Fără dubii. Nu m-ați auzit să zic asta în 2020, pentru că știam foarte bine în ce stadiu suntem (…) Dacă ar fi posibil sau s-ar întâmpla un asemenea scenariu de candidaturi comune, este exclus ca PSD Timiș să susțină candidați de la PNL. Exclus asemenea situație. Astea sunt vise. Noi nu suntem aici la chestiuni pe care și le dorește unul și vine și le spune cu voce tare. Eu vă spun, ca prim-vicepreședinte, că PSD Timiș este exclus să accepte candidaturi exclusive din partea PNL, dacă se ajunge la scenariul de a avea candidați comuni”, a spus Sorin Grindeanu, prim-viceprepreşedinte PSD.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Nicușor Dan și Ilie Bolojan. Tandemul de care are nevoie România! Nicușor Dan: Ilie Bolojan este opțiunea mea

Un fast food și un minimarket din Timișoara, închise de OPC! Inspectorii au găsit mizerie de nedescris, insecte vii și produse expirate!

Lumină de milioane, la Timișoara! A început modernizarea rețelei de iluminat public

Este oficial! Elevii de la Ana Aslan vor fi mutați la Liceul Tehnic de Vest! Ce se întâmplă cu elevii de aici?

Un tânăr de 23 de ani, dispărut fără urmă, de mai bine de cinci zile! Dacă l-ai văzut sună imediat la 112!

Poate începe transformarea urbană a Pieței Mocioni din Timișoara! Proiectul are autorizație de construcție, dar nu și bani

Moarte șocantă, în curtea Spitalului Județean Timișoara! Un pacient a fost găsit fără suflare, lângă morgă

Bărbat, tâlhărit în plină stradă! Banditul…chiar partenerul de pahar

Inconștiență maximă! Un bărbat beat și fără permis a fost scos de pe șosea de polițiști

Anunț!

Începe coșmarul pentru șoferi! De astăzi, se lucrează pe tronsonul Margina-Holdea

Beat la volan, s-a izbit cu mașina de un tir! Accident rutier pe centura Lugojului

A fost capturat individul care a terorizat o comună întreagă! Bărbatul a fost prins în flagrant, în timp ce fura încălțămintea oamenilor

Se va întrerupe apa, dar probleme vor fi și cu presiunea, în două localități din județ! Aquatim lucrează la rețeaua de distribuție

Rupt de beat, a zburat cu mașina de pe șosea! Șofer din Timiș, prins cu o alcoolemie uriașă după ce a provocat un accident

Accident înfiorător! O femeie a murit pe loc, după ce a fost izbită de un camion, sub privirile soțului ei

Video: Incendiu uriaș, la un centru comercial! Intervin pompieri din două județe și a fost emis un mesaj Ro-Alert

Lasă un răspuns