Video: Orbit de putere, Simonis nu mai vede dezastrul pe care l-a creat! Președintele CJT acuză publicația Sursa de Vest de „manipulare”, deși imaginile sunt asumate, datate și localizate
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, spune că imaginile prezentate de jurnaliștii de la Sursa de Vest au fost „manipulate”. Mai mult, Simonis susține că la Ghizela „nu este un dezastru” și că situația a fost prezentată tendențios.
În reportaj au fost difuzate cadre filmate în două locații distincte: Stația de Sortare Sud și Deponeul de la Ghizela. Fiecare secvență este însoțită de grafică explicită cu locul și data filmării. Nu există ambiguități privind proveniența imaginilor.
Ce arată imaginile, concret
Imaginile arată explicit deșeuri depozitate direct pe placa de beton a curții, manipularea și operarea deșeurilor în aer liber, acumulări masive de deșeuri în incinta stațiilor.
Aceste practici sunt interzise de legislația de mediu, care prevede condiții clare de operare și protecție împotriva poluării. Cu toate acestea, Alfred Simonis susține public că nu există un dezastru la Ghizela și că imaginile ar fi fost „manipulate”.
Simonis spune „manipulare”. Unde sunt probele?
Dacă imaginile sunt false sau scoase din context, așteptăm date concrete care să infirme ceea ce se vede clar în cadrele filmate.
Până în acest moment, Alfred Simonis nu a prezentat nicio probă tehnică care să demonstreze manipularea imaginilor. În schimb, discursul său s-a concentrat pe contestarea sursei și pe o încercare ieftină de decredibilizare a jurnaliștilor.
Tiparul classic: negare, atac, victimizare
Reacția publică a lui Simonis nu este deloc surprinzătoare. Ea urmează un model cu care deja ne-am obișnuit. Negare vehementă, atacarea sursei prin mutarea discuției de la faptele incontestabile la cei care le-au prezentat și, nu în ultimul rând, victimizare.
Acesta vorbește și despre existența unei campanii îndreptate împotriva sa, finanțate de organizații oculte, de tip mafiot. În locul unui răspuns punctual la problemele semnalate de Sursa de Vest, privind operarea în aer liber sau depozitarea pe platformă betonată a gunoaielor din propria curte, Simonis a ales să atace credibilitatea celor care au filmat.
Efectele dezastrului
Alfred Simonis a decis închiderea Deponeului de la Ghizela, deși, potrivit specialiștilor, acesta ar mai fi putut funcționa cel puțin opt luni, interval de timp rezonabil pentru construcția unei noi celule de depozitare. Consecințele au fost directe. Costuri suplimentare suportate de cetățeni și o presiune logistică majoră asupra sistemului, prin redirecționarea deșeurilor către alte județe.
Ce nu spune Simonis
De ce sunt operate deșeurile, direct în aer liber?
Care este planul concret pentru ieșirea din criza gunoaielor?
Care sunt criteriile tehnice prin care a ajuns să infirme imaginile din spațiul public?
Este evident că rețeta PSD, pe care Simonis încearcă din răsputeri să o aplice, nu mai funcționează. Declarațiile politice nu mai pot înlocui realitatea din teren. Eticheta „manipulare” nu anulează imaginile datate, localizate și asumate, iar jurnaliștii nu sunt toți aserviți. Într-o administrație responsabilă, faptele se combat cu documente, nu cu acuzații la adresa presei.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole
Video: Scandalos! Polițist de frontieră reținut de DIICOT, pentru proxenetism și trafic de minori
Un simplu click, iar doctorul vede tot istoricul medical al pacienților! Digitalizare în forță, la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara
Încep pregătirile pentru Târgul de Paște, la Timișoara! S-a deschis procedura de selecție a comercianților
Răzbunare extremă! Supărat că fosta iubită l-a dat pe mâna polițiștilor, un bărbat a lovit mașina femeii în trafic!
Mai puține infecții nosocomiale, la Spitalul de Copii „Louis Țurcanu” din Timișoara. Un proiect de aproape 35 de milioane de lei a fost finalizat prin PNRR
Tragedie în vestul țării! Un bărbat de 35 de ani și-a pierdut viața după ce s-a aruncat în gol
Video: Orbit de putere, Simonis nu mai vede dezastrul pe care l-a creat! Președintele CJT acuză publicația Sursa de Vest de „manipulare”, deși imaginile sunt asumate, datate și localizate
Agenții economici din Timiș, informați despre noile reglementări privind securitatea la incendiu și protecția civilă, într-un seminar organizat de CCIAT și ISU Banat!
Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara lansează un nou program de master: Farmacovigilență și Monitorizarea Studiilor Clinice
Vrei să comercializezi produse specifice zilei de 8 Martie? De astăzi, îți poți depune cererea de înscriere
Adolescentă de 13 ani, rănită în urma unui accident! Mașina în care se afla a fost izbită de o alta
Anunț privind începerea proiectului cu titlul: „DOTARE SOCIETATE PRIN INTERMEDIUL PROGRAMULUI DE DIGITALIZARE 2023”
Florica Chiriță, realeasă președinte al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș!
Cu buldozerul pe Calea Aradului! Noi demolări impuse de Primăria Timișoara
Accident, pe linia de cale ferată, în apropiere de Timișoara! O camionetă a fost izbită de un tren cu călători
Un mărțișor… cu patru lăbuțe! Târg de adopții la Timișoara
UVT Liberty Marathon revine și în acest an! Au început înscrierile
Lasă un răspuns