Skip to main content

VIDEO Agitatori care instigau la violență pe TikTok, săltați de mascați! Descinderi în toată țara, inclusiv în Timiș, la cei care au promovat idei fasciste, legionare și xenofobe!

A fi om!

Procurorii și polițiștii au descins în această dimineață la mai multe adrese din cinci județe și capitală, într-un dosar privind promovarea cultului persoanelor vinovate de genocid și crime de război, dar și instigarea online la ură în campanie.  

Au fost puse în executare 9 mandate de percheziție domiciliară, în județele Timiș, Ilfov, Neamț, Maramureș și Sălaj, dar și în municipiul București.

Ancheta vizează fapte de utilizare a simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, petrecute la data de 30 noiembrie, la monumentul din localitatea Tâncăbești, județul Ilfov.

Conform lugojinfo.ro, bărbatul ridicat de polițiștii timișeni, în această dimineață este Tiberiu-Petru Stepan, un individ se află de ani buni în atenția autorităților, după ce și-a manifestat public simpatiile legionare.

Stepan nu a ezitat să se pozeze la troița de la Tâncăbești alături de alți simpatizanți ai lui Corneliu Zelea Codreanu.

Activitățile se desfășoară sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Alte articole

primaria tm
Mâine, în prima parte a zilei, la Timișoara, sunt programate lucrări de mentenanță la rețeaua electrică, ceea ce va face ca alimentarea cu curent să fie întreruptă.
Pe 24 ianuarie se sărbătoreşte Ziua Unirii Principatelor şi este zi liberă legală, angajaţii vor avea trei zile libere consecutive, dacă luăm în calcul şi sâmbăta şi duminica.
În perioada 8-9 martie 2025, comuna Ghiroda devine din nou destinația preferată a iubitorilor de miere și apicultură, găzduind cea de-a XIV-a ediție a Târgului Apicol de Primăvară Internațional.
Volumul „Păturica roz. Întemniţat în China comunistă”, semnat de Marius Balo, o poveste autobiografică ce pornește de la experiențele traumatizante ale unui profesor român în detenția din China, timp de opt ani, va fi lansat sâmbătă, la Timișoara.
Undă verde pentru o investiție de peste 20 de milioane de lei a Consiliului Județean Timiș. Este vorba despre reabilitarea Bibliotecii Județene, unde vor fi efectuate atât intervenții la nivelul structurii și a componentelor arhitecturale, cât și la șarpantă și la fațadă.
Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș anunță începerea înscrierilor la cursul GRATUIT de marketing online.