Teatrul Național sărbătorește cel mai logeviv actor al scenei timișorene, Vladimir Jurăscu!

Actorul Vladimir Jurăscu împlinește astăzi nouă decenii de viață.
Astfel, Teatrul Național îl sărbătorește pe cel mai longeviv actor, acest mare talent care a ales să își dedice aproape șaptezeci de ani de viață scenei timișorene.
Dacă la începutul carierei sale și-a pus amprenta pe roluri importante în marile teatre ale României, Vladimir Jurăscu, prin personajele pe care le-a interpretat timp de 45 de ani pe această scenă, și-a legat definitiv destinul de istoria Teatrului Naţional. Mai mult decât atât, Vladimir Jurăscu a devenit, prin întreaga sa activitate, un reper, o permanență în viaţa și în memoria culturală a Timişoarei.
Vladimir Jurăscu, în longeviva sa carieră, a interpretat de-a lungul timipului peste 350 de roluri, dintre acestea amintim doar câteva: Regele Lear, Sile în „Mobilă şi durere” de Teodor Mazilu, Despot în „Despot vodă” după Vasile Alecsandri, Hallmar în „Raţa sălbatică” de Ibsen, celebrul Bască din „Studiu osteologic…” de D.R. Popescu, Marchizul în „Velasquez” de A.B. Vallejo, Verșinin, dar și, mulți ani mai târziu, Ferapont în „Trei surori” de Cehov, Shylock în „Neguțătorul din Veneția”, Agamiță Dandanache în „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale sau Robert din „O viață în teatru”, spectacol creat, de altfel, în onoarea sa.
În anul 2015, senatul UNITER a recunoscut locul pe care pe Vladimir Jurăscu îl ocupă în istoria teatrului românesc, conferindu-i premiul pentru întreaga activitate.
Teatrul Național a fost și va rămâne mereu casa de suflet a actorului Vladimir Jurăscu, iar pașii săi vor fi pentru totdeauna întipăriți în scândura acestei scene.
În numele tuturor celor din fața și din spatele scenei, ca și în numele publicului care l-a iubit și l-a aplaudat mai bine de jumătate de secol, Teatrul Național face o reverență în fața unui mare actor: Vladimir Jurăscu.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Roberta Metsola, președinta Parlamentului European, a ajuns la Timișoara!

Încă o persoană a căzut în capcana escrocilor din online! Paguba este de 45 de mii de lei. Cum a fost păcălită?

Bărbat, reținut de polițiști, după ce a bătut cu bestialitate un câine

Ești în căutarea unui job? AJOFM Timiș organizează Bursa Locurilor de Muncă, la Bastion! Sute de posturi disponibile

Atenție, șoferi! Un tronson din autostrada vestului, închis din cauza unui transport agabaritic de peste 750 de tone

O altă statuie de pe fațada Palatului Karl Kunz din cartierul Fabric a fost refăcută în cadrul proiectului „Patrimoniu reîntregit”!

Bastionul răsună din nou! JazzyBIT și The Bandits aduc energia pe scenă

Mai multă grijă pentru cei mai vulnerabili copilași! Spitalul Louis Țurcanu va avea o secție modernizată și mai spațioasă, pentru îngrijiri paliative

Bărbat încarcerat, după un impact violent! A ajuns cu mașina în șanțul de pe marginea drumului UPDATE: Medicii nu au mai putut face nimic pentru victimă

Orice viață contează! O văcuță și o pisică, salvate de pompieri

Alfred Simonis îl desființează pe George Simion, despre care spune că e incoerent, periculos și manipulat de ruși

Atenție, șoferi! Se circulă cu restricții pe autostrada A1

ADR Vest lansează un nou apel de proiecte. Peste 50 de milioane de euro, pentru spații publice moderne, în orașele din vestul țării

Trei firme și trei asocieri se bat pe contractul de peste 14 milioane de lei, pentru construcția centrului de recuperare pentru tineri dependenți de droguri, la Ciacova

Județul Timiș, prezent la cel mai important târg de turism de afaceri din lume – IMEX Frankfurt!

Zboruri directe de la Timișoara la Istanbul, din toamnă! Vor fi operate de compania AnimaWings!

Atenție, șoferi! Unul dintre cele mai circulate bulevarde din Timișoara intră în șantier! Cum se va desfășura traficul, pe perioada lucrărilor?

Lasă un răspuns