Sute de colindători vor da culoare Timișoarei într-un eveniment de tradiție! Când ajunge Alaiul Colindătorilor în oraș?


În Timișoara a devenit deja o tradiție ca Alaiul colindătorilor să străbătă orașul, în prag de Crăciun.
Se apropie unul dintre cele mai așteptate momente ale sărbătorilor de iarnă din Timișoara. Peste mai puțin de o săptămână, sute de colindători bănățeni își vor face simțită prezența pe străzile din centrul orașului. Bătuta cu dubele, jocul caprei, colindele de fecior și de fată sunt doar câteva dintre străvechile datini ce vor da farmec Alaiului Colindătorilor, eveniment de tradiție oferit timișorenilor de către Consiliul Județean Timiș, prin Centrul de Cultură și Artă al județului Timiș.
Vor cânta, vor ura, vor juca, vor anima atmosfera și vor încălzi nu doar trupurile, ci și sufletele trecătorilor. În total, peste 300 de colindători vor forma Alaiul care va pleca, în 19 decembrie, la ora 9 și jumătate, din fața Centrului de Cultură și Artă al județului Timiș și va poposi, 30 de minute mai târziu, la Palatul Administrativ din Timișoara și apoi la Mitropolia Banatului.
Urări de bine și belșug vor aduce, din Țara Făgetului, dubașii din Pietroasa, Tomești, Curtea și Margina. În straie tradiționale de sărbătoare, încinși la brâu cu o batistă albă și o bandă tricoloră, purtând pe cap căciuli de blană și pene de păun, colindătorii vor bate dubele în ritmuri ancestrale.
Străzile vor fi umplute de veselie și culoare și de colindătorii Ansamblului Izvorașul din Buziaș, cărora li se vor alătura grupuri vocale din Buziaș, Sânandrei, Făget, Giera, Criciova, dar și Fanfara Pro Amiciția și Corul Facultății de Muzică din Timișoara.
Datinile străvechi vor fi reînviate și prin dans, de Ansamblul Banatul Tineret, de Grupul Junii Timișului și de Ansamblul Ghiocelul din Giroc.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Cum îți poți face Paștele mai sănătos? Sfaturi de aur, pentru a te bucura de masa festivă cu gust, dar fără riscuri

Hristos a înviat! Mii de credincioși au sărbătorit Învierea Domnului, la Timișoara

Video: Lumina Sfântă a ajuns la Timișoara! În această noapte va fi împărțită tuturor credincioșilor

Ultimele zile de înscrieri pentru Poli Bike Challenge! Pedalezi și susții două speranțe ale sportului românesc!

Gest șocant, înainte de Paște! Un bărbat și-a tăiat venele, apoi s-a aruncat în gol de pe clădirea în care locuia

Program prelungit, în noapte de Înviere, pentru mijloacele de transport în comun din Timișoara!

Primăvara asta, dăruiește în stil coreean! Ritualuri de frumusețe propuse de Be Well Store Timișoara

Vreme frumoasă de Paște, în toată țara! Vor fi temperaturi ridicate, iar izolat, își vor face apariția și ploile

Tânără bătută în propria casă, de doi indivizi cu fețele acoperite! Ce au descoperit polițiștii, când i-au identificat pe agresori?

Video: Tragedie, în Vinerea Mare! Un mort și doi răniți, într-un accident violent! Victima decedată a ars în mașina care a luat foc, după impact

Atenție! Tichetele sociale pentru nou-născuți acordate mămicilor, de Direcția de Asistență Socială, expiră la sfârșitul lunii mai!

Rugbiștii și baschetbaliștii timișoreni, pe teren, în Vinerea Mare! Ambele partide sunt în deplasare

Studentă de 19 ani s-a aruncat de la etaj, după o ceartă cu iubitul! Tânăra a ajuns la spital

RETIM și ADID Timiș lansează prima campanie de colectare GRATUITĂ a deșeurilor textile în Zona 1 Timișoara

VIDEO Impact violent între două mașini! Trei oameni au fost răniți și au ajuns la spital

Accident mortal, pe o șosea din vestul țării! A fost solicitat și elicopterul SMURD

Bărbat dispărut de mai bine de 24 de ore! A fost în vizită la rude, după care n-a mai răspuns la telefon

Mașină mistuită de flăcări, pe autostrada A1! Pompierii au intervenit de urgență
Alte articole










Lasă un răspuns