Skip to main content

STPT prezintă expoziția „Tramvaiul Revoluției – Călătorim prin vremuri vechi și noi” pentru a marca cei 35 de ani de libertate!

A fi om!

Timișoara comemorează 35 de ani de la Revoluție printr-un eveniment special la Muzeul „Corneliu Mikloși”.

Mai exact, în perioada 16 – 20 decembrie, între orele 10:00 și 18:00, Societatea de Transport Public Timișoara organizează o expoziție inedită, sub genericul „Tramvaiul Revoluției – Călătorim prin vremuri vechi și noi”.

În cadrul acestei expoziții, vizitatorii vor putea să descopere trecutul orașului și să reflecteze asupra curajului timișorenilor ce au luptat pentru libertate.

Așadar, cei interesați pot admira „Tramvaiul Revoluției” – vedeta expoziției fiind tramvaiul Timiș 2, proiectat de inginerul Gheorghe Bihoi și fabricat la Timișoara începând cu 1970. Acesta simbolizează spiritul revoluționar al orașului și va fi însoțit de alte tramvaie istorice restaurate din patrimoniul STPT.

În zilele de 16 și 20 decembrie, la orele 16:00 și 17:00, vizitatorii pot participa la tururi interactive prin istoria transportului public și a evenimentelor din Decembrie 1989.

Totodată vor fi și proiecții video și discuții. Relatările martorilor și ale istoricilor vor aduce la viață momente emoționante și semnificative din acele zile decisive.

Intrarea este gratuită!

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Alte articole

Scene incredibile, în această dimineață, când șoferii prinși în trafic nu înțelegeau de ce una dintre mașini nu pleacă de la semafor.
Forțele de intervenție au fost solicitate să acționeze de urgență la locul unui accident grav, în care au fost implicate o mașină și un tir.
Cancerul de sân, cel pulmonar și afecțiunile din patologia digestivă continuă să fie cele mai frecvent întâlnite forme de boli oncologice în rândul pacienților tratați în cadrul Asociației OncoHelp – Centrul de Oncologie OncoHelp Timișoara. Aproape 80% dintre cei 4.300 de pacienți noi înregistrați în 2024 suferă de una dintre aceste afecțiuni oncologice.