Scandal de proporţii între rromii din Checea şi şeful de post din comună!

Localitatea Checea stă pe un butoi de pulbere din cauza tensiunilor care s-au acutizat în ultima vreme, dintre comunitatea de rromi din localitate şi şeful de post.
În timp ce poliţistul din comună, Iosif Miatov, susţine că nu face altceva decât să pună legea în aplicare, ţiganii îl acuză de abuzuri grave.
Zilele trecute, spre exemplu, colonia de rromi a fost călcată de mascați, fără niciun motiv.
CITEŞTE ŞI: Fostul primar din Peciu Nou a fost reținut! Ioan Fărăcălău își va petrece noaptea în arest
Oamenii spun că Miatov organizează periodic astfel de acţiuni, cu ajutorul şefului de la Jimbolia, cu scopul precis de a-i teroriza, pentru simplul motiv că urăşte ţiganii.
“Au venit la intrarea în colonie cu sirenele şi girofarurile aprinse, au coborât din maşini ca să-i vedem. Din curiozitate am ieșit şi eu în stradă să văd ce se întâmplă. Printr-un difuzor am fost somați să intrăm în case. În fruntea mascaţilor era şeful de post Iosif Miatov. El i-a adus dar nu știu de ce au venit pentru că nu a fost arestat nimeni, nu au căutat pe nimeni. Eu cred că au vrut doar să ne sperie șă ne intimideze și au reușit pentru că toți copiii și femeile au început să țipe. După zece minute au plecat”, povesteşte un bărbat de etnie rromă, din Checea.
Ţiganii spun că şeful de post ţine într-o mână legea, iar cu cealaltă împarte amenzi, fără să îi pese că aceastea depăşesc cu mult veniturile lor.
Aşa s-a întâmplat şi în cazul a doi bărbaţi care mergeau la muncă, dis de dimineaţă. Pentru că nu aveau buletinele la ei, au fost amendaţi cu salariile lor pe o lună. Şi nu este un caz singular. Unei femei care nu are ce mânca, i-a dat o amendă de o mie de euro.
“Mai am cazul unei femei, de aproape 70 de ani, care a primit o amendă de 4.500 de lei, pentru că a refuzat să se legitimeze. Asta în condiţiile în care femeia aceasta are o pensie de 500 de lei pe lună. În toate aceste cazuri au fost deschise dosare în instanţă”, a declarat avocatul Cosmin Straţi, care a contestat în instanţă mai multe amenzi date oamenilor din Checea.
Localnicii spun că Iosif Miatov a fost mâna dreaptă a fostului primar din Checea, iar acum urmează ordinele succesorului său, Daniel Florin Florea.
Ambii edili au avut şi au tot interesul să instaureze teroarea în comunitatea de rromi, pentru ca aceştia să nu îndrăznească să se mai plângă de problemele pe care le au.
Aşa s-au născut şi s-au perpetuat abuzurile şefului de post care se laudă la superiorii săi cu numărul mare de amenzi pe care le dă.
“Cei doi cetăţeni au fost sancţionaţi contravenţional pentru nerespectarea obligaţiei conducătorului de bicicletă de a avea asupra sa actul de identitate, cu amenda prevăzută de lege. Menzionăm că orice cetăţean are dreptul de a face contestaţie în termen de 15 zile împotriva procesului verbal de constatare a contravenţiei şi de aplicare a sancţiunii, la Judecatoria în a cărei circumscripţie a fost constatată contravenţia”, a declarat Ancuța Morariu, purtătorul de cuvânt al IPJ Timiş.
Distribuie pe rețele de socializare
Comments (9)
Lasă un răspuns Anulează răspunsul
Alte articole

Video: Om de afaceri din Timișoara, implicat în dosarul lui Călin Georgescu, reținut de polițiști! Oamenii legii au găsit în casa lui, arme și muniție

Timișul are buget pentru anul în curs! Consilierii județeni au adoptat, astăzi, modul în care vor fi cheltuite cele peste 900 de milioane de lei. Grupul AUR a votat împotrivă

Doi tineri, victime ale unui accident cumplit! Un șofer de 22 de ani a intrat cu mașina, într-un parapete din beton, de pe marginea drumului

Timișoreanul Lucas Neagu, noua speranță a cinematografiei românești! A fost nominalizat la Premiile Gopo

Cursă nebună, în miez de noapte, la Timișoara! Mai multe echipaje de intervenție au încercat să captureze un șofer care a lovit o mașină de poliție și s-a oprit într-un scuar

Două meciuri pe teren propriu, pentru baschetbaliștii de la SCM Timișoara! Primul este programat chiar mâine

Drogurile îți distrug viitorul! Tinerii din Timiș, avertizați asupra pericolelor consumului de substanțe interzise printr-un proiect interactiv

Chinul copiilor cu dizabilități pe care părinții trebuie să îi plimbe prin tot orașul pentru tratamente, ia sfârșit! La Lugoj, a fost inaugurat un centru care acoperă toate nevoile

Au fost stabilite locurile pentru publicitatea electorală din Timișoara! Vezi aici unde vor apărea afișele cu candidați!

Reacția CJT, după ce șefa Inspectoratului Școlar Județean a sărit la gâtul lui Simonis, pe tema banilor pentru elevii olimpici: mâine se votează bugetul

La Timișoara, iarba va fi tăiată ici și colo! Primăria vrea să tundă spațiile verzi pe porțiuni, ca să încurajeze biodiversitatea

Primarul din Belinț a câștigat lupta cu ANI, după aproape trei ani de procese! Inspectorii de integritate l-au declarat incompatibil pentru că a încercat să respecte legea

Și tu poți să ajuți un elev de elită! Apel pentru sponsorizarea Olimpiadei Naționale de Limba Română pentru Minorități, organizată la Timișoara!

Afecțiunile necanceroase, tratate cu ajutorul radioterapiei, la OncoHelp Timișoara!

TikTok-erul Alin Borcan a făcut spectacol după percheziții! A ieșit dezbrăcat, cu o armă tip airsoft, și a început să amenințe în stânga și în dreapta

Colegiul Național Pedagogic din Timișoara găzduiește prima ediție a competiției interregionale de dezbateri academice Peda Open!

Mașină cuprinsă de flăcări, în mers! Șoferița a reușit să se salveze la timp

Dar despre faptul ca bietii checeni, in speta cei in varsta , sant pradati fara nici o jena de romi , nu spuneti nimic !? De fapt cele relatate sant o campanie de denigrare politica !? Rusine !? Checeni , mobilizati- va si faceti ce trebuie !
Acest milițian jegos trebuie arestat pe loc la câte abuzuri face. Un chelos imbecil și fără creier. El trebuie sa fie garantul legii nu cel care încă a legea. Conducerea IPJ trebuie sa facă repede ceva. Dl Petecel dați decizie altfel sunteți părtaș.
Ii doresc jurnalistului „corect” care a scris acest articol „din proprie initiativa si din empatie pentru comunitatea de tigani din Checea” sa vina sa stea 3 zile in sat sa vada cat de „amarati” si „abuzati” sunt tiganii. Si astept si un articol despre abuzurile tiganilor asupra romanilor, de la talharii, certuri, urlete, muzica, bocete, mizerie crunta.
Corect nu merita sa poarta haina station
Macar se face cat de cat dreptate in Checea , chiar si cu un asemenea politist tot romi fac legea in sat , si acesta „sursa de vest ” , de unde are atatea detalii fara nici un nume concret , de ce nu are nume acel barbat care a povestit cu atatea amanunte , nu sunt de partea niciunui politician , nu merg la vot , deci nu imi pasa de cine o sa ia scaunul , dar ma bucur pt ce sa facut in sat si pt ca exista oameni in care poti sa ai incredere , si care stiu ce e de facut , da sunt de acord cu ce face politia in sat , pt ca ne-am cam inmultit ………
Ca de obicei, cand cineva incearca sa faca si face ceva bun pt sat, se gasesc tot felul de imbecili care sa faca comentarii imbecile ca si ei. ,, Tovarasul” jurnalist, haideti sa locuiti in Checea o luna , sa luati contact cu realitatea, ca nu prea sunteti pe val.
nu mai vorbiti prosti vicele nu are nici o legatura ..misi face cum vrea el sa sperie tigani ia vezi doamne ce roman e el
Țiganii ce așa se numesc ,rromi mai nou ,peste tot au fost și sunt leagănul mizeriei,inculturii ,răutății și agresiunilor ….fără sa fiu extremist spun astea ,ca roman ce a avut destule probleme cu ei! Legile mai mult pe ei ii apara când fac mizerii,decât pe noi ! Când cineva aplica legea,iar asta ii atinge și pe ei,e problema gravă . Unii sunt chiar amărâți,merita toată atenția și sprijinul statului,dar cei ce se ocupa cu scandaluri,tâlharii și stau pe ajutor social fiindcă nu vor sa muncească,trebuie “ajutați” in modul expus in cazul de fata.
Sa intelegeti nu avem nevoie de el pacat ca poarta haina statului nu e vorba de rromi si romani nu il mai vreau in comuna noastra checea se plimba noaptea cu sirenele si girofarele ne deranjeaza fara sa aibe caz de urcenta..