Revoltă lângă Timișoara! Girocenii, scandalizați de condițiile din autobuzele care fac legătura cu orașul: uși legate cu sârmă și fire electrice la vedere
Nemulțumirea locuitorilor din Giroc crește de la o zi la alta din cauza condițiilor în care sunt nevoiți să circule cu autobuzele care fac legătura între comună și Timișoara.
Oamenii spun că vehiculele sunt vechi, degradate și reprezintă un real pericol pentru pasageri.
Caius Seracin, un locuitor din Giroc, a postat un text în care descrie situația ca fiind „o bătaie de joc la adresa cetățenilor”, iar imaginile atașate au stârnit un val de revoltă.
„Uși legate cu sârmă ruginită, tavan care pică și fire electrice atârnânde. Așa arată autobuzele care transportă oameni, ca pe cartofi, din Giroc până în Timișoara și în sens invers. Condițiile asigurate de administrația giroceană sunt din Evul Mediu, din comuna primitivă, nu din mileniul 3. Într-un cuvânt, o bătaie de joc la adresa cetățenilor care aleg să-și lase mașina acasă pentru a nu aglomera și mai mult deja supraaglomerata Cale a Timișoarei.
Și totul doar pentru că primarul Vîrtosu este prieten cu președintele Consiliului Județean, Freddy Simonis, partenerul de vacanță al lui Puiu Minda, cumnatul lui Dan Vîrtosu. Vă reamintim, firma care a preluat transportul de persoane se numește TIMIȘ BUS SRL și nu avea, în 2024, niciun angajat din 2009, dar avea datorii în valoare de 201.830 lei. Vîrtosu a decis ca această firmă să transporte oamenii din Giroc, deși în alte comune transportul de persoane este făcut de Societatea de Transport Public Timișoara, societate care asigură transportul în localități ca Parța, Moșnița, Giarmata, Cerneteaz, Dumbrăvița, Seceani, Dudești și o face în condiții absolut normale. Și, dacă vorbim de condiții normale la alții, trebuie să amintim că girocenii reclamă că șoferii, în momentul în care sunt nevoiți să înconjoare sensurile giratorii, intră efectiv pe contrasens, acest lucru reprezentând un pericol iminent. Persoanele cu handicap nu au nici ele nicio facilitate, aceste autobuze nefiind prevăzute cu rampă pentru persoanele cu dizabilități„, a scris Caius Seracin, pe facebook.
Acesta mai spune că dincolo de condițiile precare, călătorii au parte și de alte neajunsuri: în stații nu este afișat programul autobuzelor care circulă cu o frecvență extrem de redusă.
„În schimb, au rezolvat problema ușii care nu se închidea zilele trecute. Un specialist, probabil tot acela care a decis că STPT nu are voie să asigure transportul de persoane în Giroc și Chișoda, a legat mânerele ușii cu sârmă ruginită și a pus și un ditamai afișul „Ușă nefuncțională”. Și pentru că deplasarea între stații se face foarte lent, călătorii au avut astăzi ocazia să admire un pumn de fire electrice care se revărsau din tavanul care s-a desprins„, a mai scris Seracin.

De cealaltă parte, primarul comunei spune că orarul este bine gândit, astfel încât transportul să răspundă nevoilor călătorilor dar și să fie eficient din punct de vedere al costurilor.
„Am înțeles necesitatea unui transport care să permită oamenilor să ajungă la ora 9:00 în Timișoara. Pentru asta, este nevoie de plecări din Giroc în jurul orei 8:00–8:10, iar acest aspect va fi corectat în program.
În ceea ce privește transportul de seară, am verificat camerele de supraveghere și am discutat cu șoferii și taxatoarele. Sunt foarte multe curse cu 0 călători sau cu un singur călător. Situația este similară și în weekend. Luăm în considerare extinderea programului seara, însă o cursă care circulă cu 0 călători nu este deloc rentabilă pentru nimeni. Știu că fiecare gândește din perspectiva proprie, însă haideți să ne uităm și la binele colectiv și la modul responsabil în care folosim resursele comune.
Vom ține cont și de solicitarea privind oprirea în zona Olimpia. Vom analiza ce se poate face la nivel de ADI, având în vedere că avem acces doar în anumite stații aprobate prin acordurile existente. Dacă din punct de vedere tehnic și administrativ este posibil, vom încerca să includem această oprire.
Se vorbește mult despre SMTT. V-ați uitat însă la celelalte comune unde operează, cât de des circulă autobuzele? Ați întrebat locuitorii de acolo cât de mulțumiți sunt?„, a scris Dan Vârtosu, primarul comunei Giroc, pe facebook.
Postarea a atras un nou val de critici la adresa firmei care realizează transportul public pe ruta Timișoara-Giroc.
„E mare diferență, mare diferență între actualul orar Giroceana și cel nou propus! Mult mai ok e de exemplu cursa metropolitană a primăriei, M14 de exemplu, Timișoara-Dumbrăvița după ce a fost jale câțiva ani cu un operator privat care în anii 2008-2010 oferea un bilet cu 7,5 lei.
Nu ar fi normal ca atunci când se înlocuiește un serviciu cu alt serviciu, cel nou să fie SUPERIOR?”, a întrebat Ermin Dumitrache.
„De ce nu se respectă orarul de la Giroceana? Era mult mai ok, stiind ca aveam autobuz din oră în oră. Spre exemplu sunt studenți care au facultate și de după masa de la ora 12:00, 14:00 etc. Daca am ore de la 14:00 trebuie sa plec de la 12:30?”, a scris Darius Popa.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Armata României angajează! Sunt disponibile 77 de locuri în Timișoara, pentru soldați și gradați profesioniști! Înscrierile se fac până în 17 iulie
Brigada 18 ISR „Decebal” a lansat o nouă campanie de recrutare pentru soldați și gradați profesioniști, fiind disponibile 191 de locuri la nivel național, dintre care 77 în Timișoara. Sursa de Vest See Full Bio
UVT confirmă poziția în topul universităților mondiale: singura instituție din Regiunea Vest în QS World University Rankings 2026!
Universitatea de Vest din Timișoara își consolidează statutul de instituție de referință în învățământul superior, fiind inclusă în QS World University Rankings 2026, unul dintre cele mai prestigioase clasamente academice internaționale. Sursa de Vest See Full Bio

Durere de dinți în weekend? Cabinetul de Urgențe Stomatologice din Timișoara îți oferă ajutor rapid
Cabinetul de Urgențe Stomatologice din cadrul Spitalului Municipal Timișoara asigură asistență medicală de specialitate pentru pacienții care se confruntă cu probleme dentare acute și necesită intervenție rapidă. Sursa de Vest See Full Bio
Accident cumplit, lângă Prefectura Timiș! Taximetrist încarcerat, după ce a fost lovit în plin de un tramvai
S-a dat alarma, în urmă cu puțin timp, la Timișoara. O mașină a fost izbită în plin de un tramvai. Sursa de Vest See Full Bio
Video: Liliana Laichici, așa cum nu ai mai văzut-o! Artista a cântat în limba chineză și i-a surprins pe toți
Cunoscută pentru interpretările sale de muzică populară bănățeană, Liliana Laichici și-a surprins fanii cu o ipostază cu totul neașteptată. Sursa de Vest See Full Bio

Zile toride, în toată țara! Mercurul va urca în termometre chiar și până la 40 de grade
Vor fi temperaturi extrem de ridicate în toată țara. Meteorologii au emis mai multe avertăzări de tip cod galben, portocaliu și roșu de caniculă. Valorile termice maxime pot atinge și 40 de grade Celsius. Sursa de Vest See Full Bio
Video: Ședință de Consiliu Local cu scântei! Au intervenit polițiștii pentru a evacua doi aleși puși pe harță
Doi consilieri locali de la PUSL au fost sancționați pentru tulburarea ordinii și liniștii publice și au fost scoși afară din sala de ședințe, pentru că au provocat scandal. Sursa de Vest See Full Bio

Un șofer a intrat pe contrasens și a izbit în plin o altă mașină! Trei persoane au ajuns la spital
Mai multe victime, după ce un șoferul unei mașini a pătruns pe sensul opus de mers și a izbit un alt autoturism. Sursa de Vest See Full Bio
Ceremonie religioasă și militară, în centrul Timișoarei! A fost marcată Ziua Drapelului Național
La fel ca în fiecare an, Ziua Drapelului Național al României a fost sărbătorită la Timișoara! Sursa de Vest See Full Bio
Artiștii stradali din Timișoara, așteptați la audiții! Doar cei cu note mari vor putea performa pe străzile din oraș
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara invită artiștii stradali la cea de-a doua sesiune de autorizare din acest an. Sursa de Vest See Full Bio

Descinderi la doi polițiști din Timiș! Ce caută colegii lor, de la Serviciul Arme și Explozivi?
Sunt percheziții, la această oră, în județul Timiș, unde polițiștii de la Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au descins la 13 adrese. Sursa de Vest See Full Bio

Timișoara găzduiește a doua ediție a sărbătorii interculturale Poson Poya, dedicată tradițiilor din Sri Lanka
Parcul Central „Anton Scudier” din Timișoara va găzdui mâine, 27 iunie, cea de-a doua ediție a evenimentului intercultural Poson Poya, o manifestare dedicată culturii și tradițiilor din Sri Lanka. Sursa de Vest See Full Bio
Traficanți de droguri de mare risc, săltați de DIICOT Timișoara! Ce au găsit anchetatorii la percheziții?
Procurorii DIICOT Timișoara au destructurat o grupare de traficanți de droguri de mare risc care alimenta piața neagră din oraș. Sursa de Vest See Full Bio
Bani fără număr, pentru publicitate și mașini de lux! Cum se scurg milioane de lei, din bugetul Eco Serv către prietenii lui Simonis?
În timp ce timișenii strâng cureaua, Eco Serv, firma înființată de Alfred Simonis pentru a deține controlul absolut asupra deșeurilor din Timiș, bugetează sute de mii de euro pentru publicitate, sponsorizări, consultanță și mașini cu care se plimbă șefii. Sursa de Vest See Full Bio
O nouă campanie RETIM și ADID Timiș în 2026: colectarea gratuită a deșeurilor textile în Zona 1 Timișoara
RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță o nouă campanie trimestrială pentru predarea gratuită a deșeurilor textile, în Zona 1 Timișoara, jud. Timiș. Sursa de Vest See Full Bio
Noi finanțări disponibile pentru startupurile din Regiunea Vest! Se lansează fondul de capital de risc Asternova Vest
Consorțiul româno-francez format din Aster Capital Partners (Franța), Iceberg+ și Venture Booster anunță lansarea Asternova Vest, un fond regional de venture capital cu o dimensiune țintă de €37 milioane, dedicat startupurilor și companiilor tehnologice din Regiunea Vest a României. Sursa de Vest See Full Bio

Atenție, șoferi! Restricții de trafic în centrul Timișoarei pentru ceremonia dedicată Zilei Drapelului Național
Traficul rutier va fi restricționat mâine, pe Bulevardul Regele Ferdinand I din Timișoara, în zona Monumentului Crucificării din fața Catedralei Mitropolitane! Sursa de Vest See Full Bio








Lasă un răspuns