RAZIE! Șoferii ce încurcă ambulanțele, arși la buzunare

În doar două ore zeci de șoferi au fost amendați de polițiștii timișoreni.
Totul s-a întâmplat în cadrul unei acțiuni fulger care a vizat șoferii nesimțiți ce parchează ilegal în zona Spitalului Județean, încurcând astfel ambulanțele ce preiau diverse cazuri medicale.
În numai două ore au fost aplicate un număr de 32 de colante autoadezive pe parbrizele autovehiculelor depistate oprite sau staționate intrând sub incidența indicatorului care restricționează acest lucru, conducătorii auto ai acestora urmând a se prezenta pentru aplicarea măsurilor de sancționare, iar alți 21 de conducători auto care s-au prezentat la fața locului au fost deja sancționați.
Acțiunea a fost organizată de polițiștii de la Rutieră și de cei de la Locală ca urmare a sesizărilor primite de la cetățeni, dar și de la reprezentanţii unităților spitalicești din zonă.
Sancțiunile pentru astfel încălcări ale legislației se încadrează între 290 lei și 725 lei, și 2 sau 3 puncte penalizare la permis în funcție de fapta comisă, respectiv oprire, staționare, conform OUG 195/2002. Poliția Locală atrage atenția conducătorilor auto să respecte legislația deoarece prin faptele lor nu numai că se pot alege cu sancțiuni, dar pun în dificultate și activitatea celor care fac tot posibilul pentru a salva vieți omenești.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Descinderi la un liceu, pentru deturnarea de fonduri europene! Contabila unității, își muta banii, în propriile conturi

Roberta Metsola, președinta Parlamentului European, a ajuns la Timișoara!

Încă o persoană a căzut în capcana escrocilor din online! Paguba este de 45 de mii de lei. Cum a fost păcălită?

Bărbat, reținut de polițiști, după ce a bătut cu bestialitate un câine

Ești în căutarea unui job? AJOFM Timiș organizează Bursa Locurilor de Muncă, la Bastion! Sute de posturi disponibile

Atenție, șoferi! Un tronson din autostrada vestului, închis din cauza unui transport agabaritic de peste 750 de tone

O altă statuie de pe fațada Palatului Karl Kunz din cartierul Fabric a fost refăcută în cadrul proiectului „Patrimoniu reîntregit”!

Bastionul răsună din nou! JazzyBIT și The Bandits aduc energia pe scenă

Mai multă grijă pentru cei mai vulnerabili copilași! Spitalul Louis Țurcanu va avea o secție modernizată și mai spațioasă, pentru îngrijiri paliative

Bărbat încarcerat, după un impact violent! A ajuns cu mașina în șanțul de pe marginea drumului UPDATE: Medicii nu au mai putut face nimic pentru victimă

Orice viață contează! O văcuță și o pisică, salvate de pompieri

Alfred Simonis îl desființează pe George Simion, despre care spune că e incoerent, periculos și manipulat de ruși

Atenție, șoferi! Se circulă cu restricții pe autostrada A1

ADR Vest lansează un nou apel de proiecte. Peste 50 de milioane de euro, pentru spații publice moderne, în orașele din vestul țării

Trei firme și trei asocieri se bat pe contractul de peste 14 milioane de lei, pentru construcția centrului de recuperare pentru tineri dependenți de droguri, la Ciacova

Județul Timiș, prezent la cel mai important târg de turism de afaceri din lume – IMEX Frankfurt!

Zboruri directe de la Timișoara la Istanbul, din toamnă! Vor fi operate de compania AnimaWings!

Lasă un răspuns