O echipă de PROfesioniști pentru Consiliul Local Șag (P)


Interviu cu Doru Homorodean, candidat al PRO România pe lista consilierilor locali
Domnule Doru Homorodean, sunteți primul pe lista candidaților propuși de PRO România pentru Consiliul local al comunei Șag. Care sunt motivele pentru care doriți să vă implicați (și) politic în viața comunității?
Mi-am depus candidatura pentru consilier local la Primăria Șag din mai multe motive, primul fiind acela că îmi doresc și cred că pot să contribui la schimbarea de atitudine a edililor comunei Șag. Sunt convins că experiența mea poate contribui la crearea unei viziuni noi, în beneficiul comunității căreia îi aparținem.
Respect omenii locului căruia îi aparțin și vreau ca, împreună cu echipa de PROfesioniști, alături de care candidez, să ne ducem la îndeplinire toate PROmisiunile pe care le facem, pentru ca acestea să nu rămână doar niște vorbe de campanie.
Sunt inginer geodez, am lucrat, începând cu anul 2005 la foarte multe proiecte care vizau dezvoltarea urbanistică a localității. În 2014, în calitate de manager de proiect al Planului Urbanistic General al comunei Șag, am înțeles câte posibilități se deschid pentru comunitatea locală, la care pot să-mi aduc contribuția.
De asemenea, sunt ofițer în rezervă, economist, expert evaluator și formator în educația adulților, iar experiența acumulată în toate aceste activități mă determină să cred că pot, alături de echipa PRO România Șag, să participăm activ la dezvoltarea comunei noastre. Cum? Implicându-ne în atragerea fondurilor europene și a investitorilor, prin promovarea unor noi proiecte social-culturale, economice și de infrastructură.
Toată lumea vorbește, în campanie, de schimbare. De ce credeți că alegătorii își doresc schimbarea?
Orice primar are nevoie de o echipă de consilieri onești, educați și integri, care, prin curaj și atitudine, și mai ales prin viziune, să nu permită să primeze interesele personale sau jocurile politice și să se asigure că toate măsurile luate sunt în beneficiul comunității.
La alegerile locale nu este vorba despre partide, platforme și ideologii. Votul este indicatorul gradului de satisfacție al alegătorului. Oamenii sunt chemați la vot pentru a spune dacă sunt mulțumiți de ceea ce se întâmplă în comunitatea lor, dacă cei aleși în precedenta campanie s-au achitat de îndatoririle avute. Să nu aibă motive să spună ”n-au făcut nimic, dom’le!”O dată la patru ani ei evaluează.
În această campanie, din întâlnirile cu alegătorii, am înțeles cât de importantă este pentru aceștia reprezentarea lor în acel loc unde se iau deciziile ce-i privesc.Însă, mai mult decât orice, am învățat că membrii unei comunități își doresc ca aleșii lor să dea dovadă de decență. Ori, noi, echipa PRO România Șag putem face asta.
Cum vă descrieți echipa?
Considerăm că este nevoie de PROfesioniști în toate consiliile locale din țară. Pe lista PROpusă de PRO România pentru Consiliul local Șag se regăsesc specialiști din rândul ”inteligenței tehnice” – cinci dintre primii candidați de pe listă suntem de formație ingineri. De-a lungul anilor, fiecare dintre noi s-a implicat în viața comunității, prin participarea și realizarea unor obiective importante, care au contribuit decisiv la bunul mers al localității.
Deși suntem la început de drum, cunoaștem foarte bine atât potențialul comunei Șag cât și neajunsurile acesteia, și, mai presus de toate suntem convinși că, prin profesionalismul nostru, putem contribui la crearea unui echilibru de opinii în Consiliu, în care educația și bunul simț vor face diferența.
Iată cine se află pe lista candidaților, în ordinea în care se regăsesc pe buletinul de vot:
Homorodean Doru, 56 ani, inginer
Gătăianțu Lucian, 46 ani, inspector SSM
Sitariu Ștefan, 37 ani, inginer
Jugănaru Călin, 38 ani, inginer
Călinoiu Cătălin-Cristian, 40 ani, doctor
Văcărescu Sondra, 37 ani, inginer
Balasan Bogdan, 31 ani, inginer
Ce se află pe agenda dv.? Ce anume v-ați propus să realizați pentru locuitorii din Șag?
S-au făcut multe lucruri bune în comuna noastră, dar încă există foarte multe alte oportunități de dezvoltare. Ne-am propus ca tot ceea ce promitem în campanie să nu rămână doar niște vorbe în vânt care, peste alți patru ani să nu se fi materializat.Ne-am transformat misiunile PRO România în PROmisiuni pe care să le și putem duce la îndeplinire. Nu voi mai relua aici toate cele nouă PROmisiuni, ele se regăsesc pe pagina de Facebook PRO România Șag și în materialele distribuite în campanie.
Doresc doar să îi îndem pe șăgeni să voteze pentru PROfesioniști în consiliul local, așa cum, la rândul lor, au promis în campanie.
Comandat de Partidul Pro România – Organizația Timiș.
Executat de de SC VEST IMAGE PRODUCTION SRL
CMF: 21200010.
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole
Sculpturi vechi de peste 40 de ani, readuse la viață pe malul Begăi. Unde pot fi admirate?
Timișorenii care se plimbă pe malul Begăi, între Podul Mihai Viteazu și Podul Maria, pot descoperi de astăzi două sculpturi reamplasate în Parcul Alpinet, lucrări cu o istorie de peste patru decenii.
Terenurile neîngrijite din Ghiroda, în vizorul polițiștilor locali! Amenzi pe loc pentru proprietarii neglijenți
Deținătorii de terenuri în comuna Ghiroda, care nu își curăță proprietățile, vor fi aspru sancționați. Primăria Ghiroda anunță că Poliția Locală va intensifica controalele.

Motociclist rănit după ce o mașină i-a tăiat calea într-o intersecție din Timișoara! Victima a ajuns la spital
Un motociclist a fost rănit în urma unui accident rutier produs pe Calea Torontalului din Timișoara.

Criza care reașează puterea! Cine îl împinge pe Grindeanu în față și de ce
Într-un moment politic tensionat, în care România traversează o nouă criză guvernamentală, numele vehiculate pentru funcția de prim-ministru spun mai mult decât simple opțiuni administrative.
Imprimantă 3D, ochelari VR sau videoproiector! Școlile cu profil tehnic și profesional din Timișoara vor fi dotate cu echipamente digitale
Un nou lot de echipamente digitale va ajunge în școlile din Timișoara. A fost semnat contractul de achiziție, finanțată prin PNRR.

Timișul are buget de peste 1,15 miliarde de lei! A fost aprobat în unanimitate de consilierii județeni!
Consiliul Județean Timiș a aprobat în unanimitate bugetul pentru 2026, cel mai mare din istoria instituției, în valoare totală de peste 1,15 miliarde de lei.
Juniorii din curtea școlii, turneu de fotbal pe baza sportivă Vasile Deheleanu! Joacă Cupa Druckeria
Mai mulți copii din Timiș vor avea ocazia să experimenteze o parte din viața unui fotbalist profesionist, în cadrul primei ediții a Cupei Druckeria- Juniorii din Curtea Școlii.

Tâlharilor! Vreți să mă furați! Scandal monstru, la o casă de schimb valutar din Timișoara
Intervenție în forță a polițiștilor din Timișoara, după ce angajații unei case de schimb valutar au cerut ajutor, la 112, pentru că unul dintre clienți făcea scandal.
VIDEO: Explozie de culoare, în centrul Timișoarei! Umbreluțele au revenit pe strada Alba Iulia
Centrul Timișoarei a prins din nou culoare. Sute de umbreluțe viu colorate au fost agățate deasupra străzii Alba Iulia, transformând-o într-un adevărat spectacol vizual.

Fostul Liceu Agricol va fi transformat în școală gimnazială! Primăria Timișoara caută proiectant
Clădirea de pe Calea Aradului nr. 56, vizavi de Universitatea de Științele Vieții „Regele Mihai I”, care a deservit fostului Liceu Agricol, va fi reintrodusă în circuitul educațional al orașului.
Acuzații dure făcute de fostul deputat Cosmin Șandru, la adresa conducerii PNL Timiș! Denunță slugărnicia față de PSD, pentru niște sinecuri
Fostul deputat PNL de Timiș, Cosmin Șandru, reacționează dur după căderea Guvernului, lansând acuzații dure la adresa Partidul Social Democrat și Alianța pentru Unirea Românilor, dar și către conducerea liberală din teritoriu.

Probleme cu apa, în Moșnița Veche! Aquatim lucrează la conducte
Mâine, se va întrerupe furnizarea apei în Moșnița Veche., între orele 09:00- 16:00.

Eveniment de referință la Timișoara! AFAR și CCIAT aduc în prim plan antreprenoriatul feminin
Asociația Femeilor Antreprenor din România (AFAR), în parteneriat cu Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, organizează un eveniment dedicat susținerii, conectării și dezvoltării antreprenoriatului feminin, sub genericul „Antreprenoriatul feminin – Consolidarea relațiilor internaționale”.
Semifinala județeană a competiției „Maratonul pentru Educație Antreprenorială” aduce la UVT 14 echipe de liceeni care își prezintă planurile de afaceri
Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF) – Sucursala Timișoara organizează joi, 7 mai 2026, de la ora 11, la Universitatea de Vest Timișoara, semifinala județeană a competiției de planuri de afaceri „Maratonul pentru Educație Antreprenorială” IV, parte a programului național omonim dedicat descoperirii vocației și dezvoltării spiritului antreprenorial în rândul tinerilor.
Universitatea de Vest din Timișoara găzduiește conferința națională dedicată internaționalizării învățământului superior din România
Timișoara devine, astăzi și mâine, centrul dezbaterii naționale despre viitorul universităților românești în lume.

Șomajul în scădere, în județul Timiș! Totodată sunt anunțate disponibilizări colective până la finalul anului
Piața muncii din județul Timiș rămâne stabilă în luna aprilie 2026, chiar și în contextul unor anunțuri privind posibile disponibilizări.
Prima reacție după căderea Guvernului Bolojan! Dominic Fritz vorbește despre pile, cumetrii și cutii cu pantofi
S-a încheiat votul pe moțiunea de cenzură, iar rezultatul este cel anticipat: majoritatea parlamentarilor prezenți a decis ca Ilie Bolojan să plece din funcția de premier.
Noi oportunități pentru studenții UVT! A fost inaugurat un spațiu de colaborare cu profesioniștii din domeniul bancar și financiar
Studenții Universității de Vest din Timișoara sunt, de astăzi, mai aproape de mediul bancar și financiar. Asta pentru că, în parteneriat cu UniCredit Bank România, UVT a inaugurat „UniCredit Cowork Hub”, un spațiu dedicat colaborării, învățării practice și conexiunii directe cu profesioniștii din domeniu.







Lasă un răspuns