Nicolae Robu, confirmat cu coronavirus! Cum a trecut prin boală?

Fostul primar al Timișoarei, Nicolae Robu a fost testat pozitiv la noul coronavirus.
Robu povestește experiența prin care a trecut, mai ales că a avut și simptome, însă a preferat să fie îngrijit acasă, de soția sa, care și ea s-a infectat însă.
CITEȘTE ȘI: Sfârşit cumplit! Un bărbat a ars de viu, în propria casă. Ce a declanşat incendiul?
Fostul edil povestește întreaga experiență pe facebook. El crede că a luat virusul în ultimele zile de mandat ca să ”nu plece cu mâna goală din Primărie”, spune amuzat Robu. Acum însă a scăpat de virus, dar și de perioada de izolare, iar de astăzi poate ieși din casă.
”AM TRECUT CU BINE ȘI PESTE ASTA! N-am ajuns bine liber de responsabilități publice, după mai bine de 30 de ani de continuitate pe astfel de poziții -începând cu cea de Prorector, dobândită la începutul anului 1990-, că… am dat în COVID! N-am încasat afurisitul virus SarsCov2 în precampanie, în campanie, în exercițiul de Primar de la începutul pandemiei până spre finalul mandatului, când intram zilnic în contact cu o mulțime de lume, la Primărie, pe stradă, la cumpărături etc, ei bine, l-am încasat, nu știu cum – am anumite presupuneri, doar – în una din ultimele zile de mandat. Asta așa, ca să nu plec “cu mâna goală”, nu?! :))
Ei, marți, în 03.11, seara, am început să tușesc sec. Miercuri dimineața, mi-am ținut cursul la UPT -online- și până la prânz am fost ok. Apoi, am tușit tot mai rău, astfel că am plecat de la birou acasă și, fără a bănui că am covid, dimpotrivă, convins că e o simplă răceală -deși eu ff rar am răcit-, din precauție, m-am autoizolat, atât eu, cât și soția, care n-a avut nici cea mai mică problemă. Zilele următoare făcând și febră și tușind rău, am luat legătura cu medicul de familie și apoi m-am testat. Rezultatul, surprinzător și… deloc confortabil, recunosc: POZITIV. Surprinzător pt că, lăsând la o parte tusea seacă extrem de neplăcută și febra care dădea înapoi imediat la algocalmin, starea mea generală era bună, tonusul îmi era bun. Am preferat să rămân pt tratament la domiciliu. Din fericire, soția, care, evident, s-a contaminat și ea, a fost permanent asimptomatică și a putut să-mi poarte de grijă. Nu mi-a fost ușor, nu ne-a fost ușor, mai bine zis, dar… a trecut. Încă n-am ieșit din casă, am mai adăugat noi, peste ce ni s-a spus, din precauție sigur exagerată, câteva zile de stat în izolare, dar, vom ieși începând de astăzi.
Mulțumesc din suflet Managerului Spitalului “Victor Babeș”, Prof.univ.dr. Cristian Oancea, Prorector al UMFVB, Directorului Medical, Conf.univ.dr. Diana Manolescu și, desigur, excepționalului nostru medic, Doctor Virgil Musta, pt tratamentul prescris și grija purtată. Grație lor și Celui de Sus, am trecut cu bine și peste această încercare deloc ușoară.
Concluzie: AVEȚI GRIJĂ DE DV! Chiar nu e de joacă! Nu luați în seamă aberațiile cum că covid19 ar fi o simplă gripă, o gripă ca oricare alta! Desigur, măsurile de stopare / limitare a răspândirii bolii trebuie luate cu cap, cu sânge rece, nicidecum de-a valma, în disperare! Dar, dincolo de măsurile impuse de autorități, cel mai important este ca fiecare dintre noi să ne purtăm de grijă, să ne purtăm de grijă gândindu-ne în egală măsură la noi înșine și la semenii noștri! Să nu scăpăm din vedere că oricare dintre noi putem fi infectați asimptomatic și că în egală măsură fiecare dintre cei cu care interacționăm poate fi infectat asimptomatic, la rându-i!
Mergem înainte!” este postarea pusă pe facebook, de fostul primar Nicoale Robu.
CITEŞTE ŞI: Accident înfiorător! Un bărbat a murit pe loc, după ce s-a izbit cu maşina de un stâlp din beton
Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole

Accident grav, în Timiș! Opt persoane au fost rănite după ce o mașină a intrat într-o autoutilitară

Deţinut mort, în timp ce lucra pentru SC Horticultura, în Cimitirul din Calea Şagului

Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara preia conducerea ATU!

Colterm se pregăteşte de iarnă! Continuă probele la rece! Vezi aici care sunt zonele în care reţelele vor fi încărcate cu agent termic

Adio panourilor fotovoltaice din Parcul Justiţiei! Laţcău renunţă la ele şi racordează lămpile de iluminat la reţeaua electrică

Încă o stradă din Timișoara, închisă circulației! Se lucrează la rețeaua de termoficare

S-a încheiat prima ediție e Festivalului George Enescu organizată la Timișoara! Peste 5.000 de oameni s-au bucurat de concerte

Este mare nevoie de sânge în spitalele timișorene! O nouă campanie de donare are loc săptămâna viitoare

UNEXPECTED: un concert nonconformist de muzică clasică, în premieră, la Timișoara

Și-a ucis prietenul, după ce a trecut cu microbuzul peste el! Era băut și fără permis

Îţi doreşti un job la înălţime? Acum e şansa ta! HiSky angajează piloți și însoțitori de zbor

Noi restricții de circulație, în zona de nord a orașului! Se închide traficul pe Calea Torontalului

Prima sentinţă definitivă în războiul dintre primarul Timişoarei şi proprietarii de terase de pe malul Begăi

Impact violent între o mașină și un microbuz, pe o șosea din Timiș! Sunt trei victime, dintre care una încarcerată. A fost solicitat și elicopterul SMURD

FOTO Ți se întoarce stomacul pe dos! Alte două restaurante din Timișoara închise de OPC, în urma unor controale

VIDEO: Munţi de gunoaie, într-o comună de lângă Timişoara! Locuitorii spun că se sufocă, iar primarul ridică din umeri

A fost stabilită data festivalului Neversea 2024! Vezi aici când va avea loc şi cât costă biletele

Lasă un răspuns