Skip to main content

Investiţie de aproape 20 de milioane de euro, în zona Fabricii de Zahăr! Va fi construit un pasaj nou, pe strada Polonă

Retim – Fereşte-te de eticheta roşie!

Primăria Timişoara anunță că în acest an va începe reconstrucţia pasajului care leagă oraşul de localitatea Utvin.

Este vorba despre o investiţie de 94.380.352 lei (TVA inclus), care presupune demolarea actualului pasaj şi construcţia unuia nou, cu trei poduri, trotuare şi piste de biciclete.

Pentru început, va fi alocată suma de 3,5 milioane de lei, pentru proiectul tehnic şi startul lucrărilor.

„Accesul spre zona Polonă și zona industrială dar și spre localitățile limitrofe se va face pe un pasaj modern, care va fi construit de Primărie pe locul pasajului Slavici – Polonă, construit în 1982 și aflat în stare avansată de degradare. În bugetul pe 2024, a fost prevăzută suma de 3,5 milioane de lei pentru Proiectul Tehnic (PT) și execuția lucrărilor, fonduri ce vor fi suplimentate la rectificare astfel încât investiția să înceapă la finalul acestui an”, transmite Primăria Timişoara.

Primul pas către realizarea acestei investiţii a fost făcut în timpul administraţiei Robu, atunci când a pornit licitaţia pentru proiectare.

CITEȘTE ȘI: Revoltă printre primarii PNL! Îl acuză pe prefectul judeţului că îi lasă fără bani! Alin Nica: este un abuz şi o blocare fără temei legal!

Investiţia prevede şi intervenții la rețelele edilitare, la sistemul de iluminat public, rețeaua de gaz şi la rețeaua de apă și canalizare.

De asemenea, vor fi amenajate zone verzi, iar lungimea totală a pasajului este de 2 kilometri.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Aflată la București în cursul săptâmânii trecute pentru o serie de vizite oficiale destinate internaționalizării companiilor timișene, președintele CCIA Timiș, Florica Chiriță, a avut o întrevedere cu E.S. Dr. Lior Ben Dor, Ambasadorul Statului Israel în România.
Elevii Liceului Teoretic „Carmen Sylva” din Timișoara au obținut rezultate spectaculoase la cel mai important concurs internațional de robotică pentru liceeni – FIRST Championship Houston 2025, desfășurat în perioada 16-19 aprilie în Houston, Texas, SUA.
Crimă înfiorătoare, în vestul țării! O femeie de 52 de ani și-a pierdut viața, după ce a fost trântită pe șinele de cale ferată și ținută cu forța chiar de cumnatul ei, în vârstă de 46 de ani, până când trenul a lovit-o.
Opera Națională din Timișoara invită doritorii să pășească dincolo de cortină și să descopere farmecul din spatele spectacolelor, prin două tururi ghidate organizate în luna mai.
Un cetățean albanez care a încercat să mituiască un polițist de frontieră de la Moravița, pentru a putea intra în țară, fără acte, este cercetat acum de polițiștii Serviciului Județean Anticorupție Timiș.
Un accident s-a petrecut în această dimineață, pe autostrada A1, în zona localității Orțișoara, pe sensul de mers Arad-Timișoara.
După ce Pirtea a acuzat administrația Fritz de discriminare în școli și a cerut ca Primăria să publice sumele alocate per elev pentru fiecare unitate de învățământ, Ruben Lațcău a reacționat dur și a numit comentariile liberalului „mârlănie dâmbovițeană”.
Camera de Comerț, Industrie și  Agricultură Timiș lansează cursul de calificare Nivel 3 OPERATOR INTRODUCERE, VALIDARE ȘI PRELUCRARE DATE, în cadrul Proiectului ”Evoluția tehnologiilor rapide = Evoluția carierei angajaților din Regiunea Vest!, ID 317710.
Poliţiştii care anchetează accidentul de ieri după-amiaza, din județul Hunedoara, în care au fost implicate cinci persoane, au stabilit cum s-a produs totul.