Skip to main content

Începe admiterea la facultate! Peste 2000 de locuri bugetate, la Universitatea de Vest!

Retim – Fereşte-te de eticheta roşie!

Începe adminiterea! Anul acesta Universitatea de Vest scoate la bătaie 2.067 locuri bugetate și alte 4.000 în regim cu taxă.

Pentru admiterea 2017, UVT a pregătit facilități privind cazarea candidaților, înscrierea cât mai aproape de casă, dar și pentru elevii cu rezultate deosebite la concursurile naționale și internaționale.

Oferta Universității pentru absolvenții de liceu constă în 76 de specializări de licență, în 11 facultăți: Arte și Design; Chimie, Biologie, Geografie; Drept; Economie și de Administrare a Afacerilor; Educație Fizică și Sport; Fizică; Litere, Istorie și Teologie; Matematică și Informatică; Muzică și Teatru; Sociologie și Psihologie; Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării.

CITEȘTE ȘI: Proiectul de lărgire la patru benzi a drumului care face legătura între Timișoara și Autostrada A1 poate ajunge la Uniunea Europeană

Ofertă educațională a UVT este adaptată la nevoile absolvenților de liceu și ale pieței muncii. Programele educaționale sunt gândite a oferi acele competențe de care tinerii au nevoie în a-și găsi cât mai repede de lucru după finalizarea studiilor. În plus, pachetul de facilități creat pentru admiterea din acest an răspunde nevoilor multor candidați. Ne-am dorit ca prima lor experiență cu Universitatea să fie cât mai plăcută, fiind un semn al implicării pozitive de care dăm dovadă față de membrii comunității noastre”, spune rectorul UVT, Marilen Pirtea.

Absolvenții de liceu care se vor înscrie la Universitatea de Vest din Timișoara în cadrul sesiunii de admitere 2017 vor putea solicita alocarea unui loc de cazare gratuit pentru o perioadă de trei zile. Instituția oferă această facilitate pe perioada admiterii la ciclul licență. În acest sens, cei interesați vor depune o cerere în momentul înscrierii la facultate. Cazările se vor face în căminul C15, iar perioada pentru care se face solicitarea nu trebuie să depășească trei zile.Universitatea a deschis centre de admitere în mai multe județe, pentru ca persoanele cu disponibilități reduse de deplasare să parcurgă procedura la ei în localitate.

Centrele de înscriere și admitere din afara Timișoarei funcționează în perioada 11-14 iulie, în Deva, Reșița,  Drobeta – Turnu Severin, Râmnicu Vâlcea și Târgu Jiu. 

CITEȘTE ȘI: Cutremur în Banat, marți seară! Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Richter

Cei mai buni elevi de clasa a XII-a sunt acceptați pe loc la Universitatea de Vest din Timișoara (UVT), cu condiția promovării examenului de bacalaureat. Astfel, participanții la olimpiadele naționale care au obținut distincții (premiile I, II, III, mențiuni) au posibilitatea să ocupe locuri fără taxă în cadrul facultăților Universității. Măsura este valabilă pentru toți olimpicii naționali și internaționali, indiferent de disciplina la care au participat. În plus, acestora le sunt acordate următoarele facilități: bursă în valoare de 800 lei/lună; integrarea în cele mai bune proiecte/centre de cercetare ale UVT; asigurarea costurilor de transport și cazare pentru participări cu lucrări la conferințe naționale/internaționale; cazarea gratuită în căminele Universității.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

Un tânăr de 20 de ani da ajuns pe mâna polițiștilor după ce a provocat scandaluri pe bandă rulantă, amenințându-i pe toți cei care îi ieșeau în cale.
S-a circulat cu restricții pe autostrada vestului, după un accident rutier în care au fost implicate o camionetă și un autocar.
Consilierul local Roxana Iliescu anunță că a reușit, în urma unor negocieri recente cu viceprimarul Paula Romocean, deblocarea a șase proiecte de hotărâre pe care le-a inițiat încă din iulie 2023 și care vizează demolarea a 150 de garaje în mai multe zone din Timișoara.
Astăzi, traficul rutier va fi restricționat pe varianta de ocolire Timișoara între nodul rutier de la Moșnița Nouă și sensul giratoriu de la Drumul Boilor, pe sectorul cuprins între kilometrii 43+500 și 45.
Scandalul relocării elevilor de la Colegiul Ana Aslan a ajuns la final, după ce reprezentanții Primăriei Timișoara și ai Inspectoratului Școlar au ajuns la un numitor comun.
A băut bine, a „uitat” că nu are permis de conducere, s-a urcat la volan și a pornit la drum, fără să îi pese că ar putea provoca o tragedie.
Filiala Judeţeană Timiș a Asociaţiei Comunelor din România organizează concurs pentru ocuparea mai multor posturi.
Reprezentanții DRDP Timișoara anunță că, începând de astăzi până la finele lunii iunie, pe drumul național DN 68A, dinspre Coșava spre Margina, se vor desfășura lucrări la carosabil și se va circula îngreunat, cu restricții, atât ziua, cât și noaptea.