Fritz, la 35 de ani de când Timișoara devenea primul oraș liber de comunism: Ne încărcăm cu speranță, pentru a ne alunga setea din nou și din nou, în lungul nostru drum spre libertate!

S-au împlinit 35 de ani de când Timișoara a învins regimul comunist și a devenit primul oraș liber din România.
Pentru a celebra acest moment simbolic, seara trecută, a avut loc un spectacol de teatru multimedia, intitulat „Gala Libertății”.
Evenimentul artistic a împletit teatrul, muzica și arta video, pe scena Operei Române, rememorând astfel momentele-cheie ale Revoluției din 89′.

De asemenea, cu această ocazie specială, timișorenilor li s-au alăturat diplomați și delegații din 15 țări din Europa, Asia, America de Nord și America de Sud, care au adus un omagiu curajului și sacrificiului celor care au luptat pentru libertate.
Atmosfera a fost una încărcată de emoție și recunoștință, iar poveștile împărtășite au creat o legătură profundă între trecut și prezent, reamintind importanța de a prețui libertatea și democrația.

„Dragi revoluționari din 89, dragi revoluționari de astăzi, ambassadors, dear guests from our twin cities, dragi timișoreni, astăzi celebrăm setea pentru libertate care a fost întotdeauna în ADN-ul Timișoarei. În 1956, studenții timișoreni si-au riscat viitorul din solidaritate pentru lupta vecinilor maghiari împotriva dictaturii bolșevice. În anii 70, timișorenii au căutat libertatea prin muzică rock, prin literatura germană de la Aktionsgruppe Banat, prin laboratoarele de arte vizuale ale grupului Sigma. În anii 80, au prins gust de occident și au învățat sârbă, uitându-se la emisiuni la televiziunea iugoslavă.
Timișoara a căutat libertatea mereu. Unde comunismul a impus omogenizare, Timișoara și-a celebrat diversitatea. Unde comunismul a împins spre izolaționism, Timișoara a pătruns prin granițe închise.
Unde comunismul a blocat credința, Timișoara a stat în genunchi și cu zeci de mii de glasuri a rostit ”Tatăl Nostru”, pentru că da, exista ceva mai mare, mai important decât ideologia dictatorului.
După 35 ani de libertate, ne întrebăm: când suntem liberi, oare mai avem nevoie de sete de libertate? Un oraș eliberat pentru ce mai luptă? Când ne-am apucat acum câteva luni să concepem seria de evenimente din aceste săptămâni pentru a celebra și comemora 35 ani de la revoluție, nu știam că România va fi într-o criză a democrației atât de evidentă, profundă, atât de înspăimântătoare, că nu mai trebuie să explici nimănui despre fragilitatea libertății. E oare posibil că atunci când nu ținem vie setea pentru libertate…să ne saturăm de ea?
Misiunea Timișoarei de a ține vie setea pentru libertate nu este una ușoară. Setea nu este un sentiment plăcut. Să trăiești conștient că prezentul nu este suficient, că se poate mai bine, să nu taci când zgomotul ne amenință, să confrunți răul în loc să te retragi în iluzia izolării – toate acestea costă energie, individual și pe noi ca o comunitate.
În 1989 chiar au costat vieți. Poate și acest gând e mai degrabă paralizant, nu, nu suntem pregătiți să ne dăm viața pentru un ideal, cine ar fi? … dar nici ei n-au fost pregătiți. Și tocmai pentru că e greu, tocmai de aceea mesajul într-o zi ca astăzi, pe lângă recunoștință pentru toți cei care s-au riscat pentru setea lor de libertate, acel mesaj nu poate fi doar despre cum e important să luptăm în continuare.
Nimeni nu poate lupta o viață întreagă fără să obosească. Nimeni nu poate trăi din sete. Trebuie să mai și potolim setea. Misiunea Timișoarei de a înnoi și întări constant fundamentul unei societăți libere este posibilă doar când e alimentată nu numai de spirit de luptă, nu numai de voință de sacrificiu, ci când e alimentată de lumină, de speranță, de iubire.
Libertatea nu este o stare de fericire perpetuă, ci tocmai deschiderea pentru a ne încărca cu lumină și speranță indiferent cât de mare este întunericul. Iar noi, ca oraș, ne încărcăm cu speranță atunci când investim în cultură, atunci când stimulăm excelența în educație, indiferent dacă vorbim de un liceu de elită sau o școală de cartier, ne încărcăm cu speranță atunci când ne întâlnim vecinii în spații publice de calitate sau atunci când ne simțim valorizați la locul de muncă.
Speranța, la fel ca setea, este orientată spre viitor, este mereu fragilă și niciodată împlinită pe deplin, dar e conștientă de posibilitățile nelimitate ale umanității atunci când găsim valoare în semenii noștri. Asta este menirea unui oraș, asta este menirea Timișoarei, să hrănească mereu încrederea noastră în valoarea semenilor noștri. Prețuim acele momente mici și mari în care acest lucru s-a întâmplat și se întâmplă.
Momentul cel mai grandios în care am găsit putere în valoarea semenilor noștri a fost în aceea zi de eliberare, acum 35 ani. Azi suntem profund recunoscători pentru el și pentru toți cei care l-au făcut posibil. Azi reînnoim promisiunea solemnă a Timișoarei nu doar de a nu uita, ci de a recrea multe astfel de momente în viață noastră de zi cu zi. Ne încărcăm cu speranță pentru a ne alunga setea, din nou și din nou, în lungul nostru drum spre libertate.
Trăiască Timișoara liberă!”, a spus Dominic Fritz, în încheierea Galei Libertății.

Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole
Mor cu ei de gât! Reacția dură a lui Mateo, după demolarea terasei de către Primăria Timișoara! Anunță plângere penală împotriva lui Fritz
Ioan Mateescu, proprietarul restaurantului La Renaissance, reacționează dur după ce Primăria Timișoara a demolat terasa ridicată ilegal, pe terenul concesionat de pe strada Lacului. Bianca Albei See Full Bio

Timișul sub cod galben de furtuni și ploi torențiale! Meteorologii avertizează asupra fenomenelor severe
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă astăzi până la ora 21:00. Bianca Albei See Full Bio

ITM Timiș anunță controale în perioada caniculei! Angajatorii riscă amenzi dacă nu își protejează salariații
Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș atrage atenția angajatorilor asupra obligațiilor legale pe care le au în perioadele cu temperaturi extreme și anunță că va verifica respectarea măsurilor de protecție a salariaților în zilele caniculare. Bianca Albei See Full Bio

Flight Festival 2026: 90.000 de participanți, artiști de top și un final memorabil în ploaie
Cea de-a opta ediție a Flight Festival – Endless Flight a transformat, timp de trei zile, Timișoara într-un adevărat centru al muzicii, artei și experiențelor culturale. Bianca Albei See Full Bio

Sărbătoarea Verii AHK Romania 2026, sub semnul parteneriatelor de încredere
În data de 18 iunie, președintele CCIA Timiș Florica Chiriță, a participat la Crowne Plaza București, la „Sărbătoarea Verii”, cel mai important și mai așteptat eveniment estival al comunității de afaceri româno-germane din România. Bianca Albei See Full Bio
Fritz a pus tunurile pe finul lui Sorin Grindeanu! A trimis buldozerele la terasa lui Mateo, locul în care își țin PSD-iștii parangheliile
Amenzi uriașe și demolarea terasei de 600 de metri pătrați. Sunt consecințele suportate de Ioan Mateescu, pentru că a sfidat atât legislația de mediu, cât și pe cea din domeniul construcțiilor. Bianca Albei See Full Bio

Noi nume anunțate la „Ziua Timișoarei”! Irina Rimes, Satoshi, Alexandra Căpitănescu, dar nu numai, completează line-up-ul evenimentului
Noi artiști sunt anunțați în programul muzical al ediției din acest an a evenimentului „Ziua Timișoarei”. Bianca Albei See Full Bio
Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut, astăzi, prima probă a Evaluării Naționale! Câți absenți au fost în Timiș?
Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut astăzi prima probă din cadrul Evaluării Naționale, cea la Limba și Literatura Română. Bianca Albei See Full Bio

CCIAT consolidează parteneriate strategice cu organizații și companii de referință în cadrul unei noi vizite de lucru la București
În perioada 18-20 iunie, președintele CCIAT, Florica Chiriță, însoțită de Cristina Coroian, directorul Departamentului Relații Economice cu Mediul de Afaceri, a efectuat o nouă vizită de lucru în Capitală, având în program o serie de întâlniri cu reprezentanți ai unor organizații și companii de referință, în vederea consolidării parteneriatelor existente și a definitivării acțiunilor stabilite […]
Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara!
Începând de sâmbătă noaptea și continuând cu ziua de ieri, municipiul Timișoara a fost afectat de un val de ploi intense, caracterizate prin cantități foarte mari de apă căzute într-un interval scurt de timp. Bianca Albei See Full Bio
Mai multe grădinițe din Timișoara vor fi dotate cu mobilier nou! Contractul privind furnizarea echipamentelor a fost semnat
Copiii din 14 grădinițe din Timișoara vor reveni, după vacanța de vară, în săli de clasă modernizate și spații de joacă mai atractive. Bianca Albei See Full Bio
VIDEO: Ultimele imagini de pe tronsonul de cale ferată Lugoj-Timișoara Est! Stadiul lucrărilor este de aproape 75%
Lucrările de modernizare a tronsonului de cale ferată Lugoj-Timișoara Est, lotul 2 al magistralei feroviare Caransebeș-Timișoara-Arad, finanțate prin PNRR, continuă într-un ritm susținut. Stadiul lucrărilor a ajuns la 74,35%. Bianca Albei See Full Bio

Vor fi probleme cu apa, în mai multe localități din județ! Aquatim anunță lucrări
Aaquatim anunță lucrări, în mai multe localități din județ! Bianca Albei See Full Bio

Oameni răniți, după un accident grav! Două mașini s-au izbit puternic, iar una dintre ele s-a răsturnat, pe o șosea din Timiș!
A fost mobilizare de forțe, azi-noapte, pe o șosea din Timiș, după ce două mașini, în care se aflau în total 5 persoane, s-au izbit violent. Bianca Albei See Full Bio

Doi morți și trei răniți, după un impact devastator pe șosea! Accidentul, provocat de un tânăr de 19 ani
Două persoane și-au pierdut viața, iar alte trei, printre care și un minor aflat în stare gravă, au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs azi-noapte. Bianca Albei See Full Bio

Bravo, copii! Elevii de la Loga au cucerit Europa la robotică. Au devenit campioni și au luat premiul pentru inovație
Performanță excepțională pentru o echipă de liceeni din Timișoara. Elevii de la Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, reuniți în echipa de robotică CyberMoon, au câștigat FIRST Tech Challenge European Premier Event 2026, una dintre cele mai importante competiții internaționale de robotică dedicate liceenilor. Bianca Albei See Full Bio

Ilie Bolojan, reconfirmat în funcția de președinte PNL! Ce decizie au luat liberalii, în privința taberei Veștea?
Liberali din toată țara au fost prezenți astăzi, la București, la Congresul Extraordinar al partidului, convocat după desemnarea lui Adrian Veștea în funcția de premier, fără consultarea PNL. Bianca Albei See Full Bio

Se schimbă programul mijloacelor de transport în comun din Timișoara! De mâine intră în vigoare orarul de vară
Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând de luni, 22 iunie, mijloacele de transport în comun vor circula după programul de vacanță, cunoscut și ca programul de vară. Bianca Albei See Full Bio








Lasă un răspuns