Continental România a primit Ordinul Meritul Industrial şi Comercial în grad de Ofiţer, cu ocazia marcării a 20 de ani de activitate în România


Președintele României, Klaus Iohannis, a acordat companiei Continental Ordinul Meritul Industrial și Comercial în Grad de Ofițer în cadrul unei ceremonii organizate astăzi, la sediul Continental Automotive România.
La eveniment au participat ambasadorul Germaniei în România, domnul Cord Meier-Klodt, precum și reprezentanți ai administrației naționale și locale.
Înalta distincție a fost acordată cu ocazia a 20 de ani de la inaugurarea activității în Timișoara pentru performanțele obținute și investițiile realizate în domeniul cercetării-dezvoltării de noi tehnologii în sectorul industriei auto.
„Îmi face plăcere să fiu astăzi aici, pentru a celebra împreună aniversarea a 20 de ani de prezență a Continental în România. Felicit conducerea companiei pentru modul în care a înțeles să ofere, de-a lungul timpului, oportunități de dezvoltare și de investiții, atât în plan local, cât și pentru economia noastră. Interesul constant pentru dezvoltare v-a propulsat în rândul celor care dau tonul în industrie și redefinesc viitorul mobilității. Acum, sunteți unul dintre cei mai mari exportatori ai economiei românești. Aveți peste 20.000 de angajați din țara noastră, dintre care o treime sunt ingineri și specialiști IT în centrele de cercetare și dezvoltare. Sunteți un partener constant în educația profesională pentru tinerele generații”, a spus Președintele Klaus Iohannis în cadrul evenimentului.
Soluții software inovatoare, securitate cibernetică, conectivitate, conducere autonomă, digitalizare, soluții inteligente pentru o mobilitate curată, toate acestea sunt direcții la care echipa Continental din România lucrează de 20 de ani deja pentru a modela viitorul. În 2000, grupul german a produs prima sa anvelopă în unitatea de producție din Timișoara. În același an și în același oraș, compania a deschis și primul său centru de inginerie.

„Continental și-a început activitatea acum 20 de ani în Timișoara și în România. Sunt mândru de cei 20.000 de specialiști Continental din țară care contribuie din plin la dezvoltarea tehnologiilor din industria auto de mâine. Munca lor, a tuturor – ingineri, specialiști IT , angajații departamentelor centrale, personalul de producție și echipele de conducere – pune zilnic în mișcare viitorul. Împreună creăm produse inovatoare și sigure pentru conducerea autonomă, precum și soluții inteligente pentru conectivitate, iar proiectele care se desfășoară în direcția smart city reprezintă o prioritate pentru echipele românești ”, a declarat dr. Christian von Albrichsfeld, Head of Country Continental Romania.
De câțiva ani, industria auto trece printr-o perioadă de schimbări abrupte. Viitorul acestui sector îl reprezintă mobilitatea curată concretizată prin tehnologii care fac din lume un loc mai bun.
Digitalizarea este crucială în aceste condiții, iar acest lucru se realizează printr-o dezvoltare durabilă și profitabilă de software și a sistemelor de propulsie curată. Mobilitatea curată înseamnă, de asemenea, o combinație corectă și inteligentă a diferitelor tehnologii, cum ar fi anvelopa, singurul element care conectează fizic șoseaua și mașina, cu sistemele de siguranță ale autovehiculului, care determină o conducere mai sigură. Aceste tehnologii sunt combinate armonios prin conectivitatea dintre diferitele sisteme din mașină, precum și prin comunicarea, sub diferite forme, cu alți participanți la trafic și nu numai.

„Fabrica de anvelope este una dintre cele mai importante companii din zona de vest a României. Din anul 2000, când am produs prima noastră anvelopă în Timișoara, afacerea noastră a crescut și am devenit o familie de peste 2500 de persoane. În plus, activitatea noastră susține un spectru larg de afaceri secundare, care contribuie la dezvoltarea întregii regiuni și comunități. Un alt lucru de care suntem foarte mândri este faptul că, de 20 de ani, de când suntem la Timișoara, am devenit una dintre cele mai implicate companii din comunitatea locală, sprijinind educația, sănătatea și cultura”, a declarat Carlos Bernabé, director Continental Anvelope Timișoara.
Continental dezvoltă tehnologii și servicii inovatoare pentru mobilitatea sustenabilă și interconectată a oamenilor şi a bunurilor acestora. Compania cu profil tehnologic fondată în 1871 oferă soluții sigure, eficiente, inteligente și accesibile pentru autovehicule, mașini, trafic și transport. Continental a realizat în 2019 o cifră de afaceri de 44,5 miliarde de euro și are în prezent peste 232.000 de angajați în 59 de țări și piețe.
În perioada 1999-2019, Continental a investit circa 1.8 miliarde euro în activităţile din România. Toate cele 5 arii de activitate Continental sunt reprezentate în România. Continental deţine șapte unităţi de producţie și patru centre de inginerie în Timişoara, Sibiu, Carei, Nădab, Brașov şi Iaşi. Continental este partener într-un joint-venture în Iași şi are un centru de distribuţie a anvelopelor în București. Continental avea la finalul anului 2019, aproximativ 20.000 de angajaţi, din care o treime sunt ingineri și informaticieni în centrele de cercetare și dezvoltare și va continua să angajeze în funcție de viitoarele proiecte.

Distribuie pe rețele de socializare
Alte articole
Mor cu ei de gât! Reacția dură a lui Mateo, după demolarea terasei de către Primăria Timișoara! Anunță plângere penală împotriva lui Fritz
Ioan Mateescu, proprietarul restaurantului La Renaissance, reacționează dur după ce Primăria Timișoara a demolat terasa ridicată ilegal, pe terenul concesionat de pe strada Lacului. Sursa de Vest See Full Bio

Timișul sub cod galben de furtuni și ploi torențiale! Meteorologii avertizează asupra fenomenelor severe
Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă astăzi până la ora 21:00. Sursa de Vest See Full Bio

ITM Timiș anunță controale în perioada caniculei! Angajatorii riscă amenzi dacă nu își protejează salariații
Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș atrage atenția angajatorilor asupra obligațiilor legale pe care le au în perioadele cu temperaturi extreme și anunță că va verifica respectarea măsurilor de protecție a salariaților în zilele caniculare. Sursa de Vest See Full Bio

Flight Festival 2026: 90.000 de participanți, artiști de top și un final memorabil în ploaie
Cea de-a opta ediție a Flight Festival – Endless Flight a transformat, timp de trei zile, Timișoara într-un adevărat centru al muzicii, artei și experiențelor culturale. Sursa de Vest See Full Bio

Sărbătoarea Verii AHK Romania 2026, sub semnul parteneriatelor de încredere
În data de 18 iunie, președintele CCIA Timiș Florica Chiriță, a participat la Crowne Plaza București, la „Sărbătoarea Verii”, cel mai important și mai așteptat eveniment estival al comunității de afaceri româno-germane din România. Sursa de Vest See Full Bio
Fritz a pus tunurile pe finul lui Sorin Grindeanu! A trimis buldozerele la terasa lui Mateo, locul în care își țin PSD-iștii parangheliile
Amenzi uriașe și demolarea terasei de 600 de metri pătrați. Sunt consecințele suportate de Ioan Mateescu, pentru că a sfidat atât legislația de mediu, cât și pe cea din domeniul construcțiilor. Sursa de Vest See Full Bio

Noi nume anunțate la „Ziua Timișoarei”! Irina Rimes, Satoshi, Alexandra Căpitănescu, dar nu numai, completează line-up-ul evenimentului
Noi artiști sunt anunțați în programul muzical al ediției din acest an a evenimentului „Ziua Timișoarei”. Sursa de Vest See Full Bio
Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut, astăzi, prima probă a Evaluării Naționale! Câți absenți au fost în Timiș?
Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut astăzi prima probă din cadrul Evaluării Naționale, cea la Limba și Literatura Română. Sursa de Vest See Full Bio

CCIAT consolidează parteneriate strategice cu organizații și companii de referință în cadrul unei noi vizite de lucru la București
În perioada 18-20 iunie, președintele CCIAT, Florica Chiriță, însoțită de Cristina Coroian, directorul Departamentului Relații Economice cu Mediul de Afaceri, a efectuat o nouă vizită de lucru în Capitală, având în program o serie de întâlniri cu reprezentanți ai unor organizații și companii de referință, în vederea consolidării parteneriatelor existente și a definitivării acțiunilor stabilite […]
Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara!
Începând de sâmbătă noaptea și continuând cu ziua de ieri, municipiul Timișoara a fost afectat de un val de ploi intense, caracterizate prin cantități foarte mari de apă căzute într-un interval scurt de timp. Sursa de Vest See Full Bio
Mai multe grădinițe din Timișoara vor fi dotate cu mobilier nou! Contractul privind furnizarea echipamentelor a fost semnat
Copiii din 14 grădinițe din Timișoara vor reveni, după vacanța de vară, în săli de clasă modernizate și spații de joacă mai atractive. Sursa de Vest See Full Bio
VIDEO: Ultimele imagini de pe tronsonul de cale ferată Lugoj-Timișoara Est! Stadiul lucrărilor este de aproape 75%
Lucrările de modernizare a tronsonului de cale ferată Lugoj-Timișoara Est, lotul 2 al magistralei feroviare Caransebeș-Timișoara-Arad, finanțate prin PNRR, continuă într-un ritm susținut. Stadiul lucrărilor a ajuns la 74,35%. Sursa de Vest See Full Bio

Vor fi probleme cu apa, în mai multe localități din județ! Aquatim anunță lucrări
Aaquatim anunță lucrări, în mai multe localități din județ! Sursa de Vest See Full Bio

Oameni răniți, după un accident grav! Două mașini s-au izbit puternic, iar una dintre ele s-a răsturnat, pe o șosea din Timiș!
A fost mobilizare de forțe, azi-noapte, pe o șosea din Timiș, după ce două mașini, în care se aflau în total 5 persoane, s-au izbit violent. Sursa de Vest See Full Bio

Doi morți și trei răniți, după un impact devastator pe șosea! Accidentul, provocat de un tânăr de 19 ani
Două persoane și-au pierdut viața, iar alte trei, printre care și un minor aflat în stare gravă, au fost rănite în urma unui grav accident rutier produs azi-noapte. Sursa de Vest See Full Bio

Bravo, copii! Elevii de la Loga au cucerit Europa la robotică. Au devenit campioni și au luat premiul pentru inovație
Performanță excepțională pentru o echipă de liceeni din Timișoara. Elevii de la Colegiul Național „Constantin Diaconovici Loga”, reuniți în echipa de robotică CyberMoon, au câștigat FIRST Tech Challenge European Premier Event 2026, una dintre cele mai importante competiții internaționale de robotică dedicate liceenilor. Sursa de Vest See Full Bio

Ilie Bolojan, reconfirmat în funcția de președinte PNL! Ce decizie au luat liberalii, în privința taberei Veștea?
Liberali din toată țara au fost prezenți astăzi, la București, la Congresul Extraordinar al partidului, convocat după desemnarea lui Adrian Veștea în funcția de premier, fără consultarea PNL. Sursa de Vest See Full Bio

Se schimbă programul mijloacelor de transport în comun din Timișoara! De mâine intră în vigoare orarul de vară
Societatea de Transport Public Timișoara anunță că, începând de luni, 22 iunie, mijloacele de transport în comun vor circula după programul de vacanță, cunoscut și ca programul de vară. Sursa de Vest See Full Bio








Lasă un răspuns