Skip to main content

A fost stabilită cauza incendiului devastator care a mistuit biserica de la Muzeul Satului Bănățean! Ce au descoperit pompierii care au intervenit de urgență?

Retim – Fereşte-te de eticheta roşie!

Au fost finalizate cercetările privind flăcările uriașe care au distrus cel mai important obiectiv al Muzeului Satului din Timișoara.

Conform pompierilor care au lichidat incendiul și au împiedicat extinderea lui, focul a fost generat de supraîncălzirea unui cablu de electricitate.

De altfel, preotul care slujește în acest lăcaș de cult a explicat că în interior nu există niciodată surse de foc. În biserică nu erau permise lumânările sau candelele aprinse, tocmai pentru a proteja construcția.

„Pompierii au stabilit că incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza efectului termic al curentului electric”, transmite ISU Timiș.

Biserica de lemn din Muzeul Satului, construită în 1746, la Topla, comuna Mănăștiur din județul Timiș, a ars azi noapte, iar pompierii nu au mai putut salva mare lucru.

Totuși, președintele Consiliului Județean vrea o expertiză care să arate clar dacă monumentul istoric poate fi restaurat și promite banii necesari pentru readucerea la viață a obiectivului.

Distribuie pe rețele de socializare

Comments (1)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

S-a dat alarma în urmă cu puțin timp, după un apel de urgență care anunța că un bărbat a căzut în râul Bega, în zona Parcului Copiilor, și că cel mai probabil s-a înecat.
Pe șantierul drumului de legătură dintre DN 69 și autostrada A1 se lucrează într-un ritm susținut, cu un flux constant de muncitori și utilaje. Potrivit DRDP Timișoara, stadiul general al lucrărilor a depășit 60%.
Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat închiderea traficului rutier și pietonal, astăzi, cu ocazia desfășurării evenimentului sportiv The Color Run TM 2025.
Liga Studenților din Facultatea de Automatică și Calculatoare anunță lansarea Bega Boat Race, o competiție specială ce va avea loc în 23 mai, de la ora 16:00, în Timișoara, pe râul Bega, în cadrul celei de-a șaptea ediții a concursului internațional de robotică, RoboTEC.
Pompierii au fost solicitați să intervină de urgență, noaptea trecută, pentru lichidarea unui incendiu care a izbucnit la două anexe ale unei gospodării din satul Clopotiva, comuna Râu de Mori, județul Hunedoara.
Cu doar o zi înainte de cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale, sute de timișoreni s-au adunat în Piața Victoriei, la mitingul pro-european organizat de Inițiativa Timișoara și Societatea Timișoara.
Este prima zi de vot pentru românii din diaspora, iar până la această oră au trecut pe la urne peste 137 de mii de alegători. Printre aceștia se află și viceprimarul Timișoarei, Paula Romocean.
În data de 14 mai, Misiunea Economică și Comercială a Israelului la București în colaborare cu Patronatul Furnizorilor de Servicii Medicale Private – PALMED și Camera de Comerț, Insustrie și Agricultură Timiș, sub egida Ambasadei Statului Israel la București, au organizat un seminar online dedicat inovațiilor israeliene în domeniul telemedicinei și digitalizării sistemului medical.
Pompierii au fost solicitați, în această dimineață, să intervină pentru salvarea unei pisici care a căzut într-o fântână adâncă de circa 10 metri.