Skip to main content

Ultimul anunț al meteorologilor! Cum va fi vremea în zilele următoare?

XPilates & Spa

După mai multe zile cu temperaturi extrem de scăzute în aproape toată România, prognozele meteorologice indică o ușoară încălzire.

Însă această ameliorare va fi de scurtă durată, iar specialiștii avertizează că frigul ar putea reveni rapid, cu valori termice chiar mai scăzute în unele regiuni.

Pentru ziua de astăzi, temperaturile maxime rămân negative în cea mai mare parte a țării, în special în nord, centru și est.

În aceste zone, valorile diurne se mențin mult sub pragul înghețului, pe fondul unor nopți foarte reci. În Transilvania, Maramureș și nordul Moldovei, temperaturile pornesc de la minime extrem de coborâte și cresc nesemnificativ pe parcursul zilei, rămânând sub -6…-8 grade Celsius, cu valori izolate mai scăzute.

În vestul României, în special în Banat și parțial în Crișana, situația este ceva mai favorabilă comparativ cu restul țării.

Aici, temperaturile diurne pot ajunge în jurul valorii de 0°C sau ușor peste, însă nopțile rămân reci, cu minime negative. Chiar și în aceste regiuni, senzația de frig persistă, mai ales dimineața și seara.

În a doua parte a săptămânii, este așteptată o creștere treptată a temperaturilor, atât pe parcursul zilei, cât și noaptea.

Nopțile geroase ar urma să se rărească, iar în mai multe zone ale țării maximele ar putea deveni pozitive. Această evoluție va fi resimțită inclusiv în regiunile vestice, unde vremea ar putea deveni mai blândă pentru scurt timp.

Totuși, datele actuale de prognoză arată o probabilitate ridicată pentru un nou episod de ger spre finalul săptămânii și la începutul celei următoare.

Cele mai scăzute temperaturi sunt așteptate în estul țării, dar răcirea va afecta, într-o anumită măsură, toate regiunile, inclusiv vestul.

Meteorologii subliniază că astfel de episoade sunt specifice perioadei de iarnă, chiar și în contextul unor sezoane mai blânde în ultimii ani.

Deși valorile termice prognozate nu se apropie de recordurile istorice ale lunii ianuarie, frigul va continua să pună probleme, mai ales în zonele deja afectate de ger persistent.

Distribuie pe rețele de socializare

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Perioada de verificare reCAPTCHA a expirat. Vă rugăm să reîncărcați pagina.


Alte articole

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular Cultures (CC Design School), un program internațional de formare al British Council dedicat designului durabil și circularității, care va avea loc în perioada 23–27 februarie, la Timișoara.
Camera de Comerţ, Industrie și Agricultură Timiş prin Direcția Formare Profesională organizează o serie de programe cuprinzătoare adaptate nevoilor instituționale și individuale.
Majorarea impozitelor și taxelor locale rămâne cel mai fierbinte subiect, inclusiv în comuna Giarmata, unde oamenii își arată nemulțuimirea pe rețelele de socializare.
Studenții și specialiștii din domeniul medical mai au o ultimă oportunitate de a se înscrie la cursul postuniversitar intensiv „Actualități în diagnosticul, managementul și epidemiologia parazitozelor digestive”.
După mai multe zile cu temperaturi extrem de scăzute în aproape toată România, prognozele meteorologice indică o ușoară încălzire. Însă această ameliorare va fi de scurtă durată, iar specialiștii avertizează că frigul ar putea reveni rapid, cu valori termice chiar mai scăzute în unele regiuni. Pentru ziua de astăzi, temperaturile maxime rămân negative în cea […]
În această dimineață, un echipaj de pompieri a avut o misiune specială, după ce un patruped s-a trezit prins în apele Crișului Repede, în momentul în care gheața de la suprafața râului a cedat sub el.
O femeie în vârstă de 60 de ani și-a găsit sfârșitul într-un incendiu izbucnit în locuința sa.
Mesaj ferm de susținere pentru colega sa, Paula Romocean, transmis de viceprimarul Ruben Lațcău, după ce ANI a anunțat că aceasta ar fi fost în incompatibilitate, timp de doi ani.
Timișoara va celebra Ziua Culturii Naționale, joi, 15 ianuarie, printr-o serie de evenimente culturale dedicate operei lui Mihai Eminescu.
A doua încercare de a găsi un constructor care să readucă la viață Piața Traian s-a dovedit a fi una reușită, chiar dacă procesul nu a fost lipsit de obstacole. Primăria Timișoara a atribuit, în cele din urmă, contractul pentru realizarea investiției.
Paula Romocean iese la rampă, după ce ANI a anunțat că a fost în incompatibilitate timp de doi ani, pentru că a fost, simultan, în Consiliul de Administrație al Spitalului Municipal și membru în Biroul Local Timișoara al USR.