Edilul spunea înainte să intre la audieri că nu știe pentru ce a fost citat, însă va răspunde tuturor întrebărilor procurorilor.
Conform pressalert.ro, acesta a fost citat în calitate de suspect, într-un dosar privind reabilitările termice a blocurilor, pe bani europeni, fiind cercetat penal pentru săvârșirea infracțiunilor de abuz în serviciu, folosirea de documente nereale pentru obținerea de fonduri europene, fals și uz de fals.
Nicolae Robu a declarat la ieșirea de la audieri că a fost audiat în calitate de suspect în dosarul anvelopării, și asta pentru că unele acte poartă semnătura lui. Edilul a mai spus și că nu poate garanta pentru altcineva decât pentru el, dar are încredere în colegii lui că nu au făcut nimic în afara legii.
”Mi s-a adus la cunoştinţă că am calitatea de suspect în dosarul anvelopării blocrurilor. Sunt liniştit, pentru că eu nu am făcut nicio ilegalitate şi nici nu am pus pe alţii să facă vreo ilegalitate. Mi s-a spus că trebuie să dau o declaraţie sau mai multe în acest dosar. Toată discuţia vizează serviciile de proiectare pentru anveloparea blocurilor. Îl cunosc pe patronul acestei firme, dar nu am ştiut că i s-a atribuit lui”, a declarat primarul municipiului Timişoara, Nicolae Robu, pentru România TV.
CITEȘTE ȘI: Jaf de proporții! Hoții au furat alocațiile copiilor, dintr-o poștă din Timiș!
În cursul zilei de ieri la DNA a ajuns și viceprimarul Dan Diaconu, audiat și el în același dosar, dar și directorul Direcției Edilitare, Culiță Chiș.